Wobec nowej ustawy medialnej

Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz Przewodniczący Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ „Solidarność” Wiesław Murzyn wydali oświadczenie, w którym z zadowoleniem przyjęli informację o podpisaniu przez Prezydenta RP tzw. „małej ustawy medialnej”. Zauważyli, że media publiczne w Polsce przeżywają głęboki kryzys, zwłaszcza z uwagi na brak skutecznego sposobu finansowania i znaczne ich upolitycznienie. Do obecnego kryzysu przyczyniło się zdecydowanie osiem ostatnich lat rządów koalicji Platformy Obywatelskiej (PO) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Przyczyniło się nie tylko do degradacji mediów publicznych, ale także do łamania praw związkowych, pracowniczych, degradacji rynku pracy.

Z daniem związkowców nadszedł czas na uporządkowanie tej nienormalnej sytuacji. Obecna większość parlamentarna pracuje nad zmianą sposobu finansowania i funkcjonowania mediów, uwolnieniem ich z formy „spółki prawa handlowego spółki akcyjnej” i stworzeniem z nich „instytucji narodowej”, wdrożeniem powszechnej opłaty audiowizualnej i zdecydowanym odpolitycznieniem. W tych pracach w ramach konsultacji społecznych uczestniczą przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Dzisiaj minister skarbu Dawid Jackiewicz powołał na stanowisko prezesa TVP Jacka Kurskiego, a na stanowisko prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk.

jw