Przewozy Regionalne bez porozumienia

Podczas konwentu Marszałków w Poznaniu 24 czerwca doszło do podpisania porozumień o restrukturyzacji kolei w Przewozach Regionalnych w większości województw. Dzisiaj tylko kolej dolnośląska nie ma porozumienia. Działające w Przewozach związki zawodowe wystosowały 14 lipca wspólne pismo do wicemarszałka Jerzego Michalaka o podjęcie współpracy i podpisanie porozumienia. W liście otwartym skierowanym również do posłów sygnatariusze m.in. piszą: „Chcemy, by nasi Pasażerowie wiedzieli, że są dla nas najważniejsi i chcemy z Nimi i dla Nich jeździć. Chcemy zapewnić nasze koleżanki i Kolegów, że robimy wszystko co w naszej mocy, aby uchronić ich oraz ich rodziny przed dramatem bezrobocia”.

Związkowcy, a wśród nich Wiesław Natanek z Solidarności, zarzucają Zarządowi Województwa, że prowadzi bezpardonową walkę o wyeliminowanie oddziału dolnośląskiego z rynku przewozów, podają w tym kontekście przykład likwidacji połączenia Wrocławia z Drezenem. Pytają też retorycznie Marszałka czy chce mieć na sumieniu pasażerów, którzy nie będą mogli dotrzeć do pracy, szkoły czy lekarza?

Ostatnie pisma związkowców do premier rządu z 7 i 8 lipca na razie pozostały bez echa.

Janusz Wolniak

Foto Janusz Wolniak