Banner

Obrady Sekcji Przemysłu Elektromaszynowego

Przewodniczący Komisji Krajowej  Piotr Duda i Przewodniczący Sekretariatu Metalowców Bogdan Szozda wzięli udział w obradach WZD Sekcji Krajowej Przemysłu Elektromaszynowego, które odbyło się w dniach 8 – 9 maja 2015 w Stegnie Gdańskiej. Kilkugodzinne spotkanie Przewodniczącego Piotra Dudy z delegatami przerodziło się w głęboką dyskusję o związku, jego skuteczności i przyszłości. Dyskutowano o obecnym statucie. Wszyscy wspólnie doszli do wniosku, że obecny Statut jest zbyt obszerny i mimo wielu uchwał około statutowych często jest niezrozumiały dla działaczy związkowych a co dopiero dla szeregowych członków związku. Uczestnicy WZD doszli do wniosku, że jest nam dziś potrzebny jasny i klarowny Statut mieszczący się na kilkunastu stronach a nie w dwóch książkach. Przewodniczący przedstawił działania Prezydium Komisji Krajowej  i przebieg negocjacji z pracodawcami nad kształtem Ustawy o dialogu społecznym i mocne strony tej ustawy chociażby powoływanie Rady Dialogu przez Prezydenta RP czy rotacja  co rok Przewodniczącego Rady. Projekt Ustawy powinien niedługo trafić pod obrady Sejmu. Rozmawiano o umowach o pracę na okres czasowy. Na wniosek „Solidarności” Komisja  Europejska  nakazała obowiązek konsultacji przy wypowiadaniu tych umów. W Sejmie projekt ustawy w tej sprawie jest po pierwszym czytaniu. Rozmawiano również o zatrudnianiu poprzez Agencje Pracy Tymczasowej. Patologią określono zatrudnianie pracowników  poprzez APT na podstawie co tygodniowych umów przez wiele lat w tym samym zakładzie a nawet na tym samym stanowisku pracy i wszystko w obliczu prawa. Piotr Duda przypomniał, że NSZZ „Solidarność” złożyła Tuskowi jak był Premierem gotowy projekt ustawy dotyczący pracy tymczasowej. Dyskutowano o skuteczności  naszego związku, organizowanych protestach i manifestacjach używając porównania do manifestacji w Niemczech czy Francji, w których często uczestniczyło od kilkuset tysięcy do kilku milionów niezadowolonych obywateli-pracowników . W krajach zachodnich na szczeblu krajowym istnieją prawne uregulowania negocjowania podwyżek płac na okres 2-3 lat, które obowiązują wszystkich pracodawców. Przed upływem tegoż okresu związki zawodowe organizują jedną ale bardzo dużą manifestację. My natomiast pozwoliliśmy na wykreślenie ustawowego obowiązku negocjowania corocznie podwyżek płac w zakładach pracy.

Delegaci pozytywnie odebrali poparcie Andrzeja Dudy przez Komisję Krajową w wyborach na Prezydenta RP – uznali to za bardzo dobry krok.

Delegaci podjęli Stanowisko ws. przetargu MON na śmigłowce w polskiej armii ,w którym wezwali do niezwłocznego unieważnienia dotychczasowego postępowania przetargowego i przeprowadzenia go w sposób transparentny i uwzględniający interes naszego, a nie obcego kraju.

Przewodniczący zaprosił wszystkich na obchody 35 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

które odbędą się 29 sierpnia 2015 roku w Gdańsku na terenie po Stoczni Gdańskiej. Zaprosił do licznego udział wraz z rodzinami.

Małgorzata Calińska-Mayer

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy