Spór zbiorowy w Wabco

Związki zawodowe ( w tym NSZZ „Solidarność”) działające we wrocławskim Wabco 14 kwietnia weszły w spór zbiorowy z pracodawcą.

W czwartek 16 kwietnia przedstawiciele związków spotkali się z pracownikami, aby poinformować ich o działaniach prowadzonych przez organizacje związkowe.

Poniżej zamieszczamy postulaty związkowe:

1. Demontaż systemu monitoringu wizyjnego z obszaru produkcji, stołówki oraz palarni oraz przyjęcie zasady, że elementy systemu monitoringu mogą być montowane tylko za wiedzą i zgodą działających w WABCO Polska związków zawodowych.
  2. Dokonanie regulacji zasad organizowania pracy w nadgodzinach zwłaszcza nieuzasadnionego wydawania poleceń służbowych.
  3. Urealnienia zarobków pracowników WABCO Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące wielkości i wartości produkcji zakładu.
  4. Unormowania zasad funkcjonowania oraz współpracy Pracodawcy ze związkami zawodowymi.
  5. Odstąpienia od wydanego pracownikom zakazu komunikowania się z przedstawicielami związków zawodowych w godzinach pracy.
  6. Utworzenia i uruchomienia Komisji Etyki w WABCO Polska, na zasadach proponowanych przez związki zawodowe.
  7. Przekazywania przedstawicielom związków zawodowych pełnych danych o rzeczywistej wielkości i wartości produkcji.
  8. Dokonanie zmian w systemie premiowania.
  9. Zwiększenia odpisu na Fundusz Socjalny.
  10. Wdrożenia i zapisania w Regulaminie Pracy WABCO Polska, dodatkowej, płatnej przerwy w wymiarze 10 minut, dla wszystkich pracowników w obszarze produkcji.
  11. Wprowadzenia dla pracowników WABCO Polska możliwości korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych w postaci udostępnienia dostępnych na rynku kart, współfinansowanych przez zakład pracy.
  12. Objęcia emerytów, byłych pracowników WABCO Polska, systemem opieki medycznej, poprzez kartę Medicover dla tych osób.