Banner

Solidarność niech pozostanie zawsze sobą

“Władze będą się zmieniały, a Solidarność niech pozostanie zawsze sobą. Niech pozostanie zawsze Solidarnością. Niech pozostanie zawsze niezależnym, samorządnym związkiem zawodowym. Związkiem ludzi pracy. który czuwa nad podstawowymi wartościami” – powiedział prezydent Andrzej Duda w 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ “Solidarność” oraz 36. rocznicy strajków z 1988 roku.
Bohaterowie naszej wolności
Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do członków solidarnościowej opozycji antykomunistycznej dziękując im za wywalczenie niepodległej Polski bez rozlewu krwi.
Szanowni czcigodni, powiem wprost, bohaterowie naszej wolności, tej współczesnej, wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, weterani tamtych lat, kiedy bez broni w ręku, kiedy bez przelewu krwi ze strony przeciwnika, walczyliście o to, by godność, wolność i niepodległość wróciły na ten obszar, który nazywamy Rzeczpospolitą, do naszej Ojczyzny. – zwrócił się do zgromadzonych prezydent.
Andrzej Duda przypomniał, że Solidarność, która powstała 31 sierpnia 1980 roku opiera się na dwóch ważnych elementach.
Po pierwsze na tym, że rzeczywiście możemy mówić, że – mimo, iż do oficjalnej rejestracji NSZZ Solidarność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego doszło dopiero w listopadzie 1980 roku – to ona w istocie powstała wtedy. Poprzez ten wielki ruch strajkowy, który rozpoczął się w lipcu, w połowie lipca w Lublinie, w Świdniku, od tamtych strajków, a który potem prawdziwie rozbłysnął, rozpalił się tutaj w Gdańsku poprzez strajk w Stoczni Gdańskiej, poprzez strajki, które potem do niego dołączyły, w wyniku których później powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i strajków, które wsparły tamtą akcję strajkową w całej Polsce, które później zakończyły się kolejnymi porozumieniami: szczecińskim, jastrzębskim i wreszcie porozumieniem dąbrowskim 11 września. One wszystkie w sumie stworzyły solidarność – przypomniał prezydent.
Andrzej Duda wskazał, że Solidarność była ogromnym ruchem społecznym, a w strajkach brał udział prawie milion pracowników w całej Polsce, a na pewno około 800 tysięcy. Wskazał, że strajkowano ogromnej liczbie miejsc w Polsce, a akcja strajkowa zakończyła się sukcesem – podpisaniem porozumień.
I choć na porozumieniach nie było jeszcze solidarności jako takiej, podpisywały te porozumienia osoby upoważnione przez międzyzakładowe komitety strajkowe. Tutaj w Gdańsku – późniejszy prezydent Rzeczypospolitej, przewodniczący Solidarności Lech Wałęsa. Te historyczne zdjęcia i materiały filmowe obiegły cały świat i dzisiaj stanowią widome świadectwo i wielki dokument tamtych czasów – podkreślił.

W obchodach bierze udział delegacja dolnośląskiej S z przewodniczącym Kazimierzem Kimso.

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy