Pracodawca Przyjazny Pracownikom

Po raz piętnasty rozstrzygnięty został konkurs Pracodawca Przyjazny Pracownikom. We wtorek 10 października, statuetki i certyfikaty wyróżnionym pracodawcom wręczono w samo południe w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
W doborowej stawce 18 pracodawców docenionych przez komicję certyfikacyjną znalazło się Nadleśnictwo z Oleśnicy oraz Zakład Usług
Leśnych we Wrocławiu. Certyfikaty odebrali m.in.Paweł Górski, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska oraz dyrektor Zakładu Usług Leśnych Hieronim Ratajewski. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, gratulowali laureatom obecni na uroczystości przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda, przewodniczący Zarządu Regionu Kazimierz Kimso, zastępca przewodniczącego ZR Grzegorz Makul i przedstawiciele leśnej Solidarności.
XV edycja edycji Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” organizowana jest przez NSZZ “Solidarność” pod honorowym patronatem prezydenta.
– Myślę, że nie jest dla nikogo tajemnicą, że ja bardzo lubię ten konkurs. Lubię go z dwóch zasadniczych przyczyn. Dlatego, że 15 lat temu, w 2008 r. te statuetki po raz pierwszy wręczał tutaj razem z przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Januszem Śniadkiem, pan prezydent prof. Lech Kaczyński. Razem wymyślili ten konkurs (…) – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim.
Przypomniał, że Lech Kaczyński był związany z ruchem związkowym od 1978 r., był nie tylko doradcą „Solidarności” w czasach walki o suwerenną niepodległą Polskę, a później wiceprzewodniczącym „Solidarności”, ale także był profesorem nauk prawnych, specjalista z zakresu Prawa pracy. Drugim podwodem – jak mówił prezydent – jest to, że konkurs ten „obrazuje sytuację rynku pracy”.
Cel konkursu to promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Kandydatów zgłaszają podstawowe jednostki organizacyjne Solidarności. Certyfikatem można się posługiwać przez okres trzech lat.