Leśnicy wzięli udział w pielgrzymce na Słowacji

W dniach 10-12czerwca delegacje leśników udały się na uroczystości wraz z pielgrzymką z Krzyżem od grobu błogosławionego bł. ks. Jerzego Popiełuszki patrona ludzi pracy i NSZZ “Solidarność” do miejscowości Dolné Obdokovce – Alsóbodok koło Nitry na Słowacji. Uroczystości odbyły się w miejscu pamięci zasłużonego bohatera Węgier i Słowacji Janosa Esterházy’ego, którego korzenie rodowe sięgają również Rzeczypospolitej.
Na uroczystościach Solidarność reprezentowali: Nadleśniczy Krzysztof Rusinek delegat WZD NSZZ Solidarność Region Dolny Śląsk oraz Mariusz Kępa członek Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Nadleśnictwie Międzylesie, natomiast MSPL NSZZ Solidarność przy RDLP we Wrocławiu wraz z sztandarem organizacji reprezentowali: Alan Rumin – wiceprzewodniczący Zarządu Regionalnego MSPL NSZZ Solidarność przy RDLP we Wrocławiu, oraz Tobiasz Włoszczyński przewodniczący Regionalnej Komisji Rewizyjnej MSPL NSZZ Solidarność przy RDLP we Wrocławiu . Mszę św. w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz sługi bożego Janosa Esterházyego, celebrował ks. prałat Edward Szarek pod przewodnictwem ks. Zoltana Ďurčo wikariusza biskupiego Diecezji Nitra. Głównym organizatorem tego wzniosłego wydarzenia był Łukasz Kudlicki Dyrektor Gabinetu Ministra Obrony Narodowej, Kościelną Służbą Porządkową przy grobie ks. Jerzego wraz z członkami Fundacji ks. Jerzego,,Dobro” oraz przedstawicielami Komitetu Katyńskiego na czele z prezesem Andrzejem Melakiem, członkami środowisk patriotycznych wraz z NSZZ Solidarność jak również Strzelcy Rzeczypospolitej z Jednostki Pruszków i Międzylesie pod patronatem przedsiębiorstwa TAURON Polska Energia. Tradycyjnie w miejscu pamięci umieszczono już 74 symboliczny (4 metrowy) Krzyż przywieziony przez pątników od grobu księdza Jerzego Popiełuszki oraz posadzono dęby poświęcone naszemu wielkiemu bohaterowi Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz znakomitemu gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu.

W asyście honorowej wystąpiły polskie poczty sztandarowe, wystawione przez: Międzyzakładowe Stowarzyszenie Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w asyście Strzelców Rzeczypospolitej na czele z komendantem Piotrem Lewandowskim, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Kłodzkiego na czele z wiceprzewodniczącym Prezydium Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolny Śląsk – Leszkiem Bobulą oraz Pułkownikiem Piotrem Rupą.

W uroczystościach wzięło udział wielu pielgrzymów z Polski, Węgier i Słowacji.

Dęby przekazały Lasy Państwowe :Nadleśnictwo Drewnica i Nadleśnictwo Międzylesie.