Banner

Oni odpowiedzieli na zapotrzebowanie o prawdę

Ogólnopolska Konferencja Stowarzyszeń Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych pt. Działalność opozycyjna we Wrocławiu w latach 1981-1989” odbyła się w siedzibie Centrum Historii Zajezdnia.

Po uroczystej mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej pocieszenia uczestnicy konferencji przeszli pod tablicę “Solidarności”, gdzie złożyli kwiaty i odśpiewali hymn narodowy.

Patronat honorowy nad imprezą objęła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, kierując list do uczestników konferencji, który odczytał prof. Włodzimierz Suleja.

-Razem zjednoczeni wokół wspólnych nadrzędnych idei dokonaliśmy bezkrwawej rewolucji. „Solidarność” okazała się katalizatorem historycznych zmian w Polsce, a następnie w całym wschodnim bloku – napisała Marszałek Witek.

A na zakończenie podziękowała Stowarzyszeniu Niezłomni za podejmowanie działania na rzecz dawnych opozycjonistów, a także za pielęgnowanie historycznej pamięci.

Profesor Sulaja mówiąc o ludziach Solidarności powiedział, że to oni odpowiedzieli na potrzebę odkłamywania historii i prawdy, i to oni walczyli o ludzką godność.

Zjazd otworzył prezes Stowarzyszenia Jan Winnik, witając gości, wśród których byli: Jerzy Stopa i Krzysztof Tenerowicz z Urzędu ds. Kombatantów i  Osób Represjonowanych, Damian Mrozek, pełnomocnik wojewody dolnośląskiego, Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Grzegorz Waligóra, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Wrocław, Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności”, Andrzej Jerie, dyr. CHZ, ks. Jan Kleszcz, kapelan Stowarzyszenia Niezłomni, Tadeusz Stański, prezes formacji niepodległośiowej, przedstawiciele organizacji represjonowanych z Regionu Warmińsko-Mazurkiego, z Puław, z Siedlec, z Zamojszczyzny, z Zagłębia Miedziowego, z Łodzi, z Regionu Świętokrzyskiego, z Bolesławca, z Bydgoszczy.

Przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso przemawiając do uczestników konferencji podkreślił, że powstanie Związku „Solidarność” zmieniło oblicze Polski dzięki ludziom, takim jak m.in. uczestnicy spotkania. Zauważył też, że w walce o wolność uczestniczyła  cała rzesza ludzi, którzy formalnie do Związku należeć nie mogli, ale tę solidarność nieśli w sercu. Dziękując ludziom, którzy zaangażowali się w walkę o niepodległość, mówił o kosztach jakie ponieśli i o tym, że żadne zadośćuczynienie nie może przywrócić im zdrowia, rozpadu życia prywatnego, rozwoju kariery zawodowej:

-Nie ma pieniędzy, które by to zrekompensowało. Ale najważniejsze jest przywrócenie honoru i na szczęście dzięki dzisiejszej władzy ten proces następuje – zauważył Kimso.

Szef dolnośląskiej „Solidarności” odniósł się też do aktualnych zdarzeń: – To, co dzisiaj robi na ulicach Strajk Kobiet to tworzenie nienawiści i walka o możliwość mordowania ludzi. Toczy się wojna ideologiczna o nasze dusze. Daję Wam zadanie. Wspierajcie nas w walce o normalność – mówił Kimso.

Uczestnicy konferencji mieli też możliwość obejrzeć wystawę w CHZ oraz zwiedzić Wrocław.

jw

foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy