Banner

Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

83 lata temu, prawie 22 tysiące polskich jeńców zostało wywiezionych i rozstrzelanych w Katyniu na rozkaz Józefa Stalina.
Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2007 roku dzień 13 kwietnia ustanowiony został Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu 13 kwietnia 1990 roku.

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się we Wrocławiu mszą święta w Kościele Garnizonowym pw. Świętej Elżbiety. Następnie pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku przy Panoramie Racławickiej po odegraniu hymnu państwowego, po przemówieniach okolicznościowych (wojewody Jarosława Obremskiego, dyr. IPN Kamila Dworaczka, Teresy Gwaru z Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej), modlitwie ekumenicznej, apelu poległych pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty.

Pomnik zajmuje obszar 380 m kw. To krzyż ułożony z szarej kostki granitowej. Liczba kostek odpowiada liczbie zamordowanych – ponad 22 tysiące. Cztery postumenty tworzą symboliczny grobowiec. Na północnym postumencie wyryte są nazwy miejsc zbrodni: Katyń, Miednoje, Charków. Na postumencie południowym nazwy obozów: Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk. W centrum grobowca, na symbolicznej mogile jest rzeźba „Pieta Katyńska” ukazana jako Matka-Ojczyzna, opłakująca zamordowanych synów.

Region NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk reprezentował przewodniczący Kazimierz Kimso oraz poczet sztandarowy.

Foto Janusz Wolniak

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy