Ministerstwo za związkowcy przeciw

Określenie czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze – takie m.in. rozwiązania zakłada projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Ministerstwo uważa, że trzydziestoletnia ustawa wymaga zmian.
Efektem nowej regulacji ma być zapewnienie w bardziej znaczącym stopniu pokoju społecznego poprzez zagwarantowanie przejrzystych, łatwych w stosowaniu i interpretowaniu, polubownych procedur rozwiązywania sporów zbiorowych i konfliktów społecznych – uważa ministerstwo.
Pierwsze głosy płynące z central związkowych, które otrzymały projekt są negatywne. Związkowcy uważają, że nowa ustawa w znaczący sposób ograniczy prawo do protestów, w tym strajków.
jw