Rosji nie wykluczono z międzynarodowych struktur związkowych

Z ogromnym oburzeniem szefowie regionów i branż NSZZ „Solidarność” przyjęli stanowisko Komitetu Wykonawcze Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), które nie potępiło Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR), popierającej napaść Rosji na Ukrainę. Dyskusja nad zasadnością funkcjonowania „Solidarności” w międzynarodowych strukturach związkowych zdominowała dzisiejsze, hybrydowe spotkanie liderów Związku. Zgodnie oceniono, że dyskusja i ewentualne decyzje muszą zapaść na Krajowym Zjeździe Delegatów, który odbędzie się już w maju.

– W sytuacji, w której wszelkie organizacje na świecie izolują Rosjan popierających agresję, m.in. w sporcie, polityce, biznesie, postawa międzynarodowego ruchu związkowego jest skandaliczna – powiedział Piotr Duda.

Odniósł się przede wszystkim do ostatniego posiedzenia Komitetu Wykonawczego EKZZ, który wbrew wnioskowi „Solidarności” nie zdecydował się na jednoznaczną reakcję. Szczególnie krytycznie ocenił postawę Luci Visentiniego, sekretarza generalnego EKZZ. Uznał, że w “Solidarności” musi odbyć się dyskusja nad zasadnością funkcjonowania Związku w międzynarodowych strukturach związkowych, takich jak m.in. EKZZ, MKZZ, PERC.

jw/sol

foto Janusz Wolniak