Banner

Msza święta w intencji ofiar stanu wojennego

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela odprawiona została msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.
Wśród zebranych gości nie zabrakło Kazimierza Kimso – przewodniczącego dolnośląskiej “Solidarności”, prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka czy dolnośląskiego kuratora oświaty Romana Kowalczyka.
W obecności pocztów sztandarowych, na czele ze sztandarem Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność, mszę świętą celebrował metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Kto dał prawo ówczesnej władzy do walki z narodem – pyta metropolita. Strzelano do strajkujących, a około 100 osób straciło życie. W sumie internowano ponad 10 tysięcy osób. Byli wśród nich działacze “Solidarności”, robotnicy, inteligencja, studenci, uczniowie. Wyrywani ze snu w środku nocy. Bici, poniżani. -Jan Paweł II apelował wtedy, że nie może być przelana polska krew, bo zbyt wiele jej przelano w czasie II wojny światowej. Niestety została przelana. Na długie lata pogrzebano wolnościowe aspiracje narodu. Kraj pogrążył się w kryzysie gospodarczym. A trauma Polaków po tych wydarzeniach trwa dziesiątki lat – przypomniał abp Kupny.
Po zakończonej mszy świętej wierni zgromadzili się na placu katedralnym, gdzie zapalili światło wolności – akcja ta nawiązuje do znaku solidarności, który miał miejsce na początku lat 80. w Wigilię Bożego Narodzenia. Wówczas to w krajach tzw. wolnego świata jednoczono się z Polakami, którzy właśnie żyli w stanie wojennym i byli zniewoleni.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy