Banner

Opowiedzą historię

Ośrodek Pamięć i Przyszłość rozpoczął projekt pt. „Wrocław i Falstad nie zapomną” we współpracy z norweskim Centrum Falstad. Projekt skupia się na mieście Wrocławiu i miejscach pamięci, znajdujących się w tym mieście oraz na żyjących świadkach historii.

Na projekt „Wrocław i Falstad nie zapomną!” składają się wystawa narracyjna “Golgota Wschodu” przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu wraz z programem edukacyjnym; “Opowiadam Wrocław” – 4 warsztaty i 4 serie “lekcji żywej historii” (16 Świadków Historii); aplikacja mobilna „Wrocław pamięta on-line”;  „Wrocław pamięta” – mikroprojekty z nauczycielami i wrocławskimi NGO-sami w obszarze upamiętniania we Wrocławiu ofiar totalitaryzmów (edukacja i popularyzacja, min. 4 warsztaty dla specjalistów, min. 15 wydarzeń z młodzieżą i rodzinami); stworzenie narzędzia on-line wraz z pracą warsztatową na temat sposobów edukacji i (narzędzie edukacyjne rekonstrukcji obozu pracy w Falstad w Norwegii).

Ważna dla projektu Izba Pamięci Golgota, w której miejscu powstanie nowoczesna wystawa narracyjna Golgota Wschodu, zostanie udostępniona dla większej ilości zwiedzających z Wrocławia, Polski i z zza granicy.

Głównym parterem CHZ jest Centrum w Falstad, które zostało utworzone w 2000 roku na terenie dawnego obozu SS Falstad istniejącego w Norwegii pod okupacją nazistowską. W okresie jego działania w latach 1941 -1945 w SS Strafgefangenenlager Falstad więzionych było ponad 4 000 więźniów z 15 krajów. W miejscu egzekucji, w lesie w Falstad, przeprowadzono egzekucję na około 220 więźniach.

Obecnie Centrum w Falstad edukuje studentów w dziedzinie historii wojennej i praw człowieka. Co roku Centrum jest odwiedzane przez ponad 8 000 studentów, a w muzeum znajduje się kilka wystaw dotyczących różnych części historii obozu.

Centrum w Falstad jest instytucją sponsorowaną przez państwo, poświęconą edukacji, badaniom i przekazywaniu informacji na temat historii więziennej II wojny światowej oraz praw człowieka. Uczestniczy w wielu grantach europejskich i krajowych.

Ponadto parterami projektu są: Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru, Związek Sybiraków Oddział Wrocław, Stowarzyszenie Dolnośląska Rodzina Katyńska we Wrocławiu, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, Dolnośląska Rodzina Katyńska, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Dom Zakonny Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela we Wrocław, Śląskie Towarzystwo Genealogiczne we Wrocławiu.

jw

foto Janusz Wolniak

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy