Rozmowa z Piotrem Dudą

O przebiegu wizyty związkowców w Luksemburgu, pakiecie klimatycznym i działaniu związków zawodowych w całej Europie oraz o szansach na uchwalenie ustawy o emeryturach stażowych, rozmawiał w Programie 1 Polskiego Radia redaktor Krzysztof Świątek z przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą. Skoro jedna pani sędzia między lunchem a przerwą śniadaniową ma możliwość zamknięcia tysięcy miejsc pracy i pozbawienia energii elektrycznej milionów Polaków, to ja mam tę możliwość i z tego korzystam, żeby po prostu zamknąć ten trybunał niesprawiedliwości – mówił w Programie 1 Polskiego Radia przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Przewodniczący Solidarności mówił także o organizacji protestu w Luksemburgu. Jak zauważył, tak oblężonego miasta nie widział jeszcze w swoim życiu. Luksemburg był opustoszały, w mieście zamknięto szkoły i przedszkola, na ulicach byli jedynie uzbrojeni po zęby policjanci przy drutach kolczastych, wozach opancerzonych i armatkach wodnych. Jak mówił, po demonstracji dowiedział się, że władze miasta poleciły mieszkańcom ukrycie swoich drogich samochodów w garażach.

– Ciekaw jestem, kto napuścił tak na związkowców Solidarności. Tych związkowców, którzy w sposób pokojowy wywalczyli wolność w naszym kraju i wolność w Europie od systemu komunistycznego – mówił Piotr Duda.