Banner

Razem przed siebie

Wojewoda Dolnośląski  objął patronatem kampanię społeczną pn. „Razem przed siebie. Przewodnik jak żyć z otępieniem”, realizowaną przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE. Inauguracja kampanii odbyła się w  Światowy Dzień Choroby Alzhaimera.

Jak zapowiadają uczestnicy projektu, światowej klasy specjaliści – planowanymi rezultatami działań będzie poprawa jakości i skuteczności rozpoznawania zespołu otępiennego, optymalizacja opieki oraz wsparcia adresowanego do osób żyjących z demencją i ich opiekunów, a także zwiększenie kompetencji pracowników ochrony zdrowia. Polskiej grupie roboczej przewodzą prof. dr hab. Joanna Rymaszewska oraz dr n. med. Dorota Szcześniak. To szczególne wyróżnienie i dowód na to, jaką estymą cieszą się Polscy naukowcy.

– Kampanię zaprojektowaliśmy wspólnie z osobami z otępieniem, ich opiekunami i pracownikami ochrony zdrowia – zaznacza kierująca projektem prof. Joanna Rymaszewska, kierownik Katedry Psychiatrii UMW. – Kampania ma na celu przede wszystkim odczarowanie tematu otępień, ściągnięcie z niego tabu. Chcemy, abyśmy śmielej rozmawiali o tych chorobach, tak jak teraz śmiało rozmawiamy o profilaktyce, wczesnym wykrywaniu i leczeniu chorób nowotworowych. Liczymy, że to jest możliwe, bo Kampania będzie żyła w przestrzeni publicznej do końca lutego przyszłego roku – dodaje prof. Rymaszewska.

– Jako Urząd Wojewódzki chętnie wspieramy działania mające wpływ na ochronę zdrowia mieszkańców Dolnego Śląska. Szczególnie, że temat otępień bardzo rzadko pojawia się w przestrzeni publicznej, a powszechna wiedza o tej grupie chorób pozostaje niska. Prowadzona kampania ma na celu poprawę tej sytuacji, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogliśmy ją wesprzeć poprzez podświetlenie budynku Urzędu – mówi Wicewojewoda Dolnośląski – Bogusław Szpytma.

– To wyraz naszego poparcia dla tej kampanii, której celem jest podnoszenie świadomości w zakresie tych chorób. W taki właśnie sposób chcemy zachęcić do refleksji i regularnych badań przesiewowych – mówi Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski.

jw/UWD

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy