Nie – dla monitorowania pracowników

Jednym z głównych tematów rozmowy do jakiej doszło 8 kwietnia br między związkowcami z Solidarności Amazon Polska , a przedstawicielami zarządu firmy  było przekazanie stanowiska związku zawodowego dotyczącego procedury wręczania pracownikom kar nagany i kar upomnienia na podstawie systemu monitorującego czas ich pracy.
NSZZ Solidarność Amazon Polska zebrał bardzo dużą ilość informacji na temat systemu offtask (czas poza zadaniem) i doszukał się  dysproporcji w ilościach wręczanych kar w zależności od lokalizacji centrum logistycznego. W przypadku części magazynów problem ten praktycznie nie występuje. Ponadto w oparciu o przepisy kodeksu pracy wszystkie formy monitorowania powinny zostać zapisane w regulaminie pracy. Forma monitorowania braku aktywności  na podstawie, której wręczane są kary nigdy nie była uzgadniana z organizacjami związkowymi i w regulaminie pracy się nie znajduje.  W związku z powyższym   organizacja związkowa przekazała pracodawcy stanowisko, że w przypadku braku podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do  zaprzestania korzystania z narzędzia offtask podejmie zgodne z prawem działania mające na celu uniemożliwienie dalszego wręczania pracownikom kar na podstawie systemu monitorującego jedynie część wykonywanych czynności. Dalsze monitorowanie pracowników w takiej formie nie może mieć miejsca – napisali m.in. związkowcy z Solidarności Amazon Polska na swoim profilu na Facebooku i zachęcają pracowników Amazona do kontaktu z przedstawicielami organizacji związkowej.