Banner

79.rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego to nie tylko popularne Walentynki, ale to data powstania Armii Krajowej. W 79. rocznicę utworzenia organizacji odbyła się uroczysta msza św. w kościele  garnizonowym pw. św. Elżbiety.

W trakcie uroczystości Prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Ułaszewski  odczytał nazwiska 35 osób, które zostały uhonorowane pamiątkowym medalem „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. wicewojewodowie Jarosław Kresa i Bogusław Szpytma, Stanisław Błoński – prezes Związku Sybiraków,  Ilona Gosiewska – prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen i Kazimierz Kimso – przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności”.

79 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.

Prezes Ułaszewski  pytał retorycznie: -Jak to się stało, że ochotnicy nie wstępowali do Gwardii Ludowej, Armii Ludowej, ale do tego później wyszydzanego przez komunistów wojska? Dlaczego tak się stało? Zdaniem prezesa odpowiedź znajduje się w rocie przysięgi Armii Krajowej, w której czytamy, min. „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego”.

– Armia Krajowa wywarła wielki wpływ na naszą historię i zmieniła oblicze Polski. W szczytowym okresie liczyła pół miliona. Należy pamiętać, że wielu weteranów Armii Krajowej było matkami i ojcami „Solidarności”, biorąc czynny udział w niepodległościowym ruchu związkowym, dając przykład odwagi i patriotyzmu młodszym działaczom – podkreślał Prezes Stanisław Ułaszewski.

jw

foto Janusz Wolniak

 

 

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy