Banner

Wystawa o wrocławskich katastrofach

Studenci historii Uniwersytetu Wrocławskiego pod patronatem uczelni i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” stworzyli przejmująca wystawę obrazującą wybrane katastrofy powojennego Wrocławia.
W wernisażu na wrocławskim Rynku podczas otwarcia plenerowej wystawy pt. Katastrofy powojennego Wrocławia obecny był rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Przemysław Wiszewski, opiekujący się studentami dr Wojciech Kucharski oraz studenci.
Rektor UWr. dziękując studentom za wystawę, chwalił ich kreatywność: -Ta wystawa daje możliwość zobaczenia historii w przestrzeni publicznej – podkreślał. A dr Kucharski przypomniał, że zdaniem historyka jest przypominanie zdarzeń zapomnianych, a my często wypieramy z naszej pamięci wydarzenia tragiczne.
Wystawa opowiada o najdramatyczniejszych wydarzeniach, jakie dotknęły stolicę Dolnego Śląska po 1945 roku. Punktem wyjścia dla prezentowanego katalogu katastrof jest opis oblężenia Wrocławia (Festung Breslau) w 1945 roku. Wrocław wielokrotnie nawiedzały pożary już w średniowieczu, a w powojennej pamięci mieszkańców najbardziej zapisały się dwa pożary kościoła św. Elżbiety (1975, 1976) i pożar Teatru Polskiego (1995). Natomiast zapewne niewielu wrocławian wie, że w naszym mieście byliśmy świadkami katastrof lotniczych. Na wystawie wspomniano o dwóch (z 1969 i 1971 r.). Jedno z wydarzeń – tragiczne juwenalia na Wzgórzu Partyzantów w 1967 r., z perspektywy historyków, miało to szczęście, że jego świadkiem był wybitny fotoreporter wrocławski – Stanisław Kokurewicz, który uwiecznił na fotografii najbardziej dramatyczny moment katastrofy. Zapomniana jest również, niewyjaśniona do dzisiaj, katastrofa Pociągu Przyjaźni z 1977 r. Historycy i Socjologowie podkreśląją znaczenie dla współczesnej tożsamości miasta Powodzi Tysiąclecia z 1997 r. W dobie otaczającej nas rzeczywistości trudno było nie wspomnieć o epidemii ospy z 1963 roku. Wystawę będzie można oglądać od 2 do 15 lutego na Rynku we Wrocławiu, (północna część Rynku). Wystawę przygotowali studenci I roku studiów magisterskich na kierunku Historia w przestrzeni publicznej (Uniwersytet Wrocławski), pracujący pod opieką merytoryczną dr hab. Wojciecha Kucharskiego (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”). Studenci przygotowali wystawę w ramach zajęć akademickich z przedmiotu Public relations, przedsiębiorczość, organizacja projektów historycznych.
foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy