Banner

Z lekkim optymizmem

GUS podał w poniedziałek (30 listopada) wstępny szacunek polskiego Produktu Krajowego Brutto za III kwartał. Przyniósł on optymistyczną korektę w stosunku do danych ogłoszonych w połowie listopada. PKB liczony rok do roku zmniejszył się realnie o 1,5 proc., a nie o 1,6 proc., jak GUS podawał wcześniej. Wyrównany sezonowo PKB w porównaniu z poprzednim kwartałem wzrósł realnie o 7,9 proc., ale był niższy niż przed rokiem o 1,8 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami najmocniej wzrosła w porównaniu z poprzednim kwartałem wartość dodana brutto w przemyśle – o 17,7 proc. Mocno wzrosła też w transporcie (o 17,1 proc.) oraz w handlu i naprawach (o 15,3 proc). Wartość dodana brutto to wartość produkcji pomniejszona o wartość zużycia pośredniego; jest to miara wkładu do PKB indywidualnego producenta, przemysłu lub sektora;Były też branże, które poradziły sobie znacznie gorzej. Wartość dodana w budownictwie zmniejszyła się o 2,9 proc. Ale budownictwo poniosło w poprzednim kwartale stosunkowo niewielkie straty.

Bardzo silnie odbiły wydatki konsumentów. Wzrost spożycia gospodarstw domowych wyniósł w III kwartale (lipiec-wrzesień) 13,7 proc. Spożycie ogółem wzrosła o 11,1 proc. wyprzedzając wzrost całej gospodarki.

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy