Odeszli od nas – Marian Michalczyk

Nie sposób w jednym miejscu zebrać wszystkich  zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy członków naszego Związku. W te dni zadumy i pamięci o naszych bliskich pamiętajmy również o ludziach Solidarności, którzy ten Związek tworzyli w różnych czasach, na różnych szczeblach.

Zmarły przed rokiem Marian Michalczyk był ojcem Kazimierza Michalczyka, wrocławskiego robotnika, śmiertelnie postrzelonego przez ZOMO podczas  rozpędzenia manifestacji 31 sierpnia 1982 r. we Wrocławiu.

Co roku obecny był na naszych uroczystościach rocznicowych. Zadawał kolejnym przedstawicielom rządu pytania o wyniki śledztwa w sprawie wydarzeń z tego pamiętnego dnia.  Na dwa lata przed śmiercią Marian Michalczyk powierzył na mocy umowy piecze nad grobem swego syna  Ośrodkowi Pamięć i Przyszłość. Do końca swoich dni żył nadzieją, że kiedyś zostaną wyjaśnione wszystkie  okoliczności śmierci postrzelonego śmiertelnie Kazimierza Michalczyka.