Zmarł Janisław Muszyński – pierwszy wojewoda III RP

10 września zmarł Janisław Muszyński, pierwszy niekomunistyczny wojewoda wrocławski, inżynier, menadżer, biznesmen – poinformował Dolnośląski Urząd Wojewódzki.
Urodził się 9 października 1942 r. w Kaliszu. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, związany z ZETO (Zespołu Elektronicznej Techniki Obliczeń), którego był dyrektorem. Został wyrzucony ze stanowiska w czasie stanu wojennego w styczniu 1982 r. Od lat 80. prowadził własną działalność gospodarczą. Od 22 stycznia 1990 r. był wicewojewodą, a następnie od 12 lipca 1990 do 22 kwietnia 1991 r. sprawował urząd wojewody wrocławskiego.

Był zaangażowanym przedsiębiorcą, który działał na wielu płaszczyznach. Był wśród założycieli Dolnośląskiego Towarzystwa Gospodarczego, Dolnośląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Dolnośląskiego Forum Dialogu, działał także w Business Centre Club. Organizował Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze w Krzyżowej oraz był jednym z twórców Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego. W 2000 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Pożegnanie Zmarłego odbędzie się w piątek 18 września – msza św. w kościele pw św Antoniego przy ul. Kasprowicza o godz. 11 30, a sam pogrzeb na Cmentarzu Osobowickim o godz. 13 20.
foto DUW