Banner

„Tu rodziła się „Solidarność”

W Dusznikach-Zdroju 1 lipca 2020 r. o godzinie 12 dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa i burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski odsłonili wystawę „Tu rodziła się „Solidarność”. W uroczystości uczestniczył też Piotr Majchrzak, z-ca przew. ZR NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk.

Miasto Duszniki-Zdrój jest pierwszym miejscem na Dolnym Śląsku, w którym wystawa będzie prezentowana. To tutaj 24 lipca 1980 wybuchł strajk w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnych „Polmo”. Był to pierwszy strajk na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego, z jakim zetknęła się komunistyczna władza latem 1980 roku. A pamiętać trzeba, że jeszcze wiosną 1980 roku nic w Polsce nie zapowiadało gwałtownych i masowych protestów społecznych. Tymczasem w lipcu wybuchły strajki, które pod koniec sierpnia doprowadziły do przełomu i powstania niezależnych od władz komunistycznych związków zawodowych.

Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju.

W sierpniowych strajkach 1980 roku wzięły udział załogi kilkuset dolnośląskich zakładów pracy, popierając 21 gdańskich postulatów. W latach 1980–1981 na Dolnym Śląsku ukształtowały się dwa historyczne regiony „Solidarności”: Region Dolny Śląsk i Region Jeleniogórski, które istnieją do dziś.

O tych pamiętnych wydarzeniach opowiada przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej-KŚZpNP we Wrocławiu wystawa zatytułowana „Tu rodziła się Solidarność”. Jej tematyka koncentruje się na masowych strajkach, które miały miejsce latem 1980 roku. Przypomina pierwsze miasta i zakłady w regionie objęte falą strajków, pokazując ich znaczenie dla powstającego związku zawodowego i ruchu „Solidarności”.

Wystawa składa się z 3 części: ogólnopolskiej, regionalnej (2 moduły) i lokalnej (3 moduły). Na moduł składają się 3 plansze. Segment dolnośląski tworzą: Dolny Śląsk, Wrocław i ówczesne województwo wrocławskie, dawne województwo legnickie, wałbrzyskie i jeleniogórskie. Na moduły lokalne składają się trzy plansze poświęcone strajkom: w Dusznikach-Zdroju, w Oleśnicy i w Polkowicach.

Wystawa będzie prezentowana w Dusznikach-Zdroju (Park Zdrojowy, 1–19 lipca 2020 r.), w Polkowicach (Rynek, 21 lipca – 12 sierpnia), we Wrocławiu (plac przed Dworcem Głównym PKP przy ul. J. Piłsudskiego, 14–25 sierpnia).

jw

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy