Banner

Warunki pracy w chłodne dni

Nadchodzą chłodniejsze dni. Sprawdź, kiedy będą przysługiwać ci ciepłe posiłki i napoje i jaka minimalna temeratura powinna być w miejscu pracy.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i warunków pracy firma nie może dopuścić, by temperatura spadła poniżej 18 stopni Celsjusza. Chodzi np. o biura, sklepy lub hurtownie.
Pracownicy fizyczni, pracujący w dużych halach produkcyjnych czy przy taśmie montażowej, muszą mieć zapewnione minimum 14 stopni Celsjusza. Niezależnie od miejsca pracy – biuro czy hala produkcyjna – firma musi zabezpieczyć też wejścia do pomieszczeń przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.
W niektórych przypadkach temperatura w miejscu pracy może być niższa. Chodzi o niektóre prace w warunkach szczególnie uciążliwych, np. w chłodni.
Pracownicy wykonujący pracę na dworze powinni żądać od firmy, by zapewniła im ciepłą odzież ochronną. Ponadto w okresie od 1 listopada do 31 marca, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, przysługują im także posiłki regeneracyjne i gorące napoje.
Pracodawca nie może dać pracownikom pieniędzy w zamian za wydanie jedzenia. – Przepisy nie przewidują w takiej sytuacji ekwiwalentu pieniężnego.
Prawo określa natomiast, jaką wartość energetyczną powinny mieć serwowane podwładnym posiłki. Powinny one zawierać około 50-55 proc. węglowodanów, 30-35 proc. tłuszczów, 15 proc. białek oraz posiadać wartość kaloryczną około 1000 kcal.
Jeśli chodzi o napoje, to powinny być zapewnione w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.
Pracujący na dworze powinni mieć również dostęp do pomieszczenia, gdzie mogą się przebrać oraz ogrzać podczas mrozów. W takim miejscu powinno być przynajmniej 16 stopni Celsjusza.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy