Sukces „Solidarności” w Amazonie na skalę światową

Po dwóch latach od powołania do życia organizacji związkowej we wrocławskim oddziale Amazon Fulfillment Poland i kilku miesiącach intensywnej kampanii organizowania pracowników zatrudnionych w magazynach amerykańskiego giganta, pomiędzy przedstawicielami pracodawcy i Komisją Zakładową podpisane zostało Porozumienie o współpracy. „Solidarność” jest pierwszym związkiem zawodowym na świecie, któremu udało się zawrzeć umowę z największym przedsiębiorstwem handlowym globu.

Gdy „Solidarność” dołączyła do szerokiej, międzynarodowej kampanii organizowania pracowników magazynów Amazon we wrześniu ubiegłego roku, organizacja liczyła ok. 130 członków. Intensywne działania na rzecz pozyskania w szeregi związku jak największej liczby pracowników trwały 4 miesiące. W tym czasie udało się zwiększyć liczebność organizacji około 300 członków. Komisji Zakładowej udało się wywalczyć wzrost wynagrodzeń dla pracowników szeregowych do 15 złotych brutto za godzinę pracy i do 20 zł brutto za godzinę dla team liderów oraz wprowadzenie dodatku stażowego dla zatrudnionych co najmniej od roku. Oprócz tego zainicjowano wprowadzenie zmian mających na celu poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Kampania organizowania, akcje medialno-promocyjne, happeningi i pikiety, ale przede wszystkim znaczne wzmocnienie szeregów związku oraz skuteczne negocjowanie liderów poskutkowało podpisaniem bezprecedensowego w skali światowej Porozumienia o współpracy z przedstawicielami Amazon. – Spotkania z zarządem Amazon Poland poprzedzające zawarcie porozumienia trwały od ponad roku. W początkowej fazie wydawało się nam, że nie dojdzie do podpisania tego dokumentu, ponieważ nie mogliśmy pozwolić sobie na ustępstwa w bardzo istotnych dla nas sprawach dotyczących kontaktów z pracownikami. Była to bardzo trudna i żmudna praca ze względu na fakt, iż każdy najmniejszy kompromis musiał być konsultowany ze ścisłym zarządem Amazon przebywającym przecież na stałe w Luksemburgu i Seattle. Naszym zdaniem jest to przełomowy moment w działalności związku, da nam większą swobodę w działaniu. – mówi Grzegorz Cisoń, przewodniczący KZ.

Umowa, która została zawarta 5 stycznia 2017, gwarantuje współpracę na zasadach partnerskich i zgodnie z zasadami dialogu społecznego. Zgodnie z treścią dokumentu związkowi przysługuje pomieszczenie wyposażone w sprzęt poligraficzny, tablice informacyjne i telefony komórkowe. Tekst reguluje również kwestie rozmów przedstawicieli organizacji z pracownikami niezrzeszonymi na terenie zakładu pracy, ale też sprawę cyklicznych spotkań Komisji Zakładowej z Pracodawcą. Wiele miesięcy rozmów i starań liderów „Solidarrności” zakończyło się ogromnym sukcesem. – Jesteśmy świadomi jak wiele jeszcze pracy nas czeka w najbliższym czasie. Nasza organizacja chce wychodzić naprzeciw nowym technologiom i korzystać z niekonwencjonalnych działań. Musimy przygotować się na szybko postępujący efekt cyfryzacji, który staje wszechobecny. Chcemy aby Pracownicy Amazon Poland czuli się bezpiecznie i komfortowo w miejscu pracy a ich wynagrodzenia w jak najszybszym tempie zbliżały się do tych z Europy Zachodniej. Podpisane porozumienie otwiera przed nami drzwi, do których nasza organizacja jako pierwsza na świecie znalazła właściwy klucz.  Jesteśmy przekonani, że ten klucz pozwoli nam na realizację pracowniczych marzeń. – dodaje Cisoń.

Kampania organizowania pracowników Amazon jest koordynowana i realizowana przez Dział Rozwoju Związku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przy współudziale Regionów Dolny Śląsk i Wielkopolska, Sekcji Krajowej Pracowników Handlu oraz komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Amazon.