Godna praca, płaca i emerytura

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda wygłosił sprawozdanie z rocznej działalności. Na początku podkreślił, że Związek nie wykazał się koniunkturalizmem podpisując przed wyborami Porozumienie z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą. Ważnym krokiem było też przygotowanie przez Związek ustawy o Radzie Dialogu. Dzięki temu możliwe jest dzisiaj funkcjonowanie Rady Dialogu Społecznego.

Powstanie nowego rządu skutkuje tym, że Związek przez niecały rok wynegocjował więcej niż przez 8 lat rządów poprzedniej koalicji. Poprzedni rząd przyjmował antypracownicze rozwiązania. W tej sprawie „Solidarność” chciała przeprowadzenia referendum, ale poprzedni sejm i senat tę inicjatywę zablokowały.

Mówiąc o dokonaniach przez ostatni rok powiedział, że mówi o faktach a nie o mitach.

Przewodniczący mówił także o kolejnych projektowanych inicjatywach związkowych. Wymienił m.in. kwestię prac nad reprezentatywnością związków, pracami nad powiązania emerytury ze stażem pracy, wprowadzeniem w życie układów zbiorowych, doprowadzenia do uchwalenia wolnych od pracy niedziel.

Przewodniczący Piotr Duda wyraził też nadzieję, że projekt premiera Morawieckiego o zrównoważonym rozwoju, zakładający wzrost gospodarczy będzie służył polskiemu przemysłowi i polskim pracownikom.

jw

foto Janusz Wolniak