Banner

XX-lecie WSZECHNICY SPOŁECZNEJ INSPEKCJI PRACY

Właśnie mija dwudziesty rok działalności społecznej inspekcji pracy w Zarządzie Regionu Dolnośląskiej Solidarności. Wtedy to został powołany do życia Klub Społecznej Inspekcji Pracy. Przekształcony niebawem we Wszechnicę, z sukcesem działa do dzisiaj. Słuchaczami zajęć są głównie demokratycznie wybrani w swoich macierzystych zakładach pracy społeczni inspektorzy pracy różnych szczebli oraz działacze związkowi i behapowcy.
Członkowie wszechnicy biorą aktywny udział w wykładach, prezentacjach i warsztatach. Projekty realizowane są przez kompetentnych, najlepszych specjalistów Okręgowej Inspekcji Pracy, autorytety nauki, wykładowców uczelni wyższych, szkoleniowców Regionu.  Obserwujemy nieustannie wzrastające zainteresowanie działalnością wszechnicy. Przewinęło się setki uczestników i członków. Wypełniona po brzegi sala wykładowa z trudem mieści kolejnych uczestników. To najlepsze świadectwo trafionej działalności edukacyjnej i szkoleniowej na drodze podnoszenia świadomości pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa pracy.
Wprowadzane innowacyjne metody szkoleń znajdują przełożenie w tworzeniu ergonomicznych warunków na stanowiskach pracy. W ostatnim czasie w sposób szczególny akcentuje się:

  • zagrożenia psychospołeczne: profilaktyka konfliktów, mobbingu, stresu w pracy
  • mediacje pracownicze, sztukę negocjacji
  • konsekwencje wielozadaniowości
  • zmiany w profilaktyce zdrowotnej w warunkach korporacji
  • kulturę bezpieczeństwa

Jednocześnie kontynuuje się zgłębianie przepisów bezpieczeństwa dla nowych słuchaczy: podstawy prawne działania sip, zasady postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, zmiany w kodeksie pracy.

Obecnie, Paweł Chabiński kontynuuje rozpoczęte przez Józefa Cencorę wieloletnie, znakomite kierownictwo. Członkowie wszechnicy uczestniczą w konferencjach, wyjazdowych warsztatach szkoleniowych i poznawczych. Na zaproszenie Solidarności KWB, w maju zwiedzaliśmy Kopalnię Węgla Brunatnego Turów. Praca górników z bliska robi ogromne wrażenie. Dla wielu sip było to pierwsze w życiu zetknięcie się z trudną, kopalnianą rzeczywistością. Trzeba podkreślić klasę i niezwykłą życzliwość górników na tym spotkaniu.

Równie ciekawa była wizyta sipowców u jednego z największych wytwórców energii w Polsce, Elektrowni Połaniec. Dzięki wymianie doświadczeń związkowców, udaje się rozwiązywać trudne zadania w swoich zakładach pracy. Społeczny inspektor pracy w znacznym stopniu przyczynia się do eliminowania zagrożeń i zapobiegania wypadkom przy pracy.

Wszechnica SIP to elitarne, wspierane przez władze Zarządu Regionu, grono ludzi zaangażowanych w ochronę pracy i zdobywanie wiedzy dla sprawnego realizowania  zadań nałożonych przez ustawę.

Elżbieta Salamon
UWr

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy