40.rocznica powstania KOR

W 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim spotka się z osobami ze środowiska KOR. Wśród zaproszonych gości będą m.in. jedyni dwaj żyjący sygnatariusze „Apelu do społeczeństwa i władz PRL” z 23 września 1976 r.: Antoni Macierewicz (obecnie minister obrony narodowej) oraz Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej).

Część środowiska KOR-u już zapowiedziała już w oficjalnym liście do prezydenta, że nie weźmie udziału w uroczystości. Są to m.in. Adam Michnik, Seweryn Blumsztajn, Andrzej Celiński i Leszek Moczulski.

Wcześniej, dwunastu nieżyjącym już sygnatariuszom apelu Andrzej Duda odda hołd symbolicznie, składając wieniec na grobie jednego z nich, księdza Jana Ziei pochowanego na cmentarzu w Laskach.

Na ten dzień zaplanowana jest także lekcja historii, na którą zaproszeni zostali uczniowie ze szkół z Płocka, Radomia i Nowego Sącza.

23 września 1976 r. 14 osób ogłosiło „Apel do społeczeństwa i władz PRL”, informując o powstaniu KOR. Sygnatariusze wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

Komitet Obrony Robotników to jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, pierwszego za „żelazną kurtyną” niezależnego związku zawodowego.