80-lecie Armii Krajowej

14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego przemianowano działający od 1939 roku Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W tym roku obchodzimy więc 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. To niezwykle symboliczne, ponieważ ta formacja wojskowa powstała z wielkiej miłości do ojczyzny. Tworzyło ją przecież prawie 400 tys. ludzi (największa armia podziemna świata), w dużej części partyzanci, ochotnicy. Zmiana nazwy z ZWZ na AK miała głębokie uzasadnienie polityczne, symboliczne oraz praktyczne. Istnienie już nie związku, a armii w okupowanej Polsce podkreślało, że w kraju cały czas toczy się walka zbrojna. Członkowie Armii Krajowej byli przez legalne władze Rzeczpospolitej uznawani za takich samych przedstawicieli Sił Zbrojnych jak piloci Polskich Sił Powietrznych, jak marynarze Polskiej Marynarki Wojennej, czy piloci Polskich Sił Powietrznych.

We Wrocławiu pod pomnikiem-mauzoleum Armii Krajowej na cmentarzu św. Rodziny przy ul. Smętnej uroczyście będą wspominani bohaterowie AK. Obchody organizują wojewoda dolnośląski, Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – okręg dolnośląski.

jw

Drukuj ten artykuÅ‚ Drukuj ten artykuÅ‚