75 lat historii Teatru Polskiego we Wrocławiu
Na ulicy Świdnickiej przed przejściem podziemnym od strony kościoła św. Doroty odsłonięto wystawę pt. “Krótka historia długiej działalności Teatru Polskiego we Wrocławiu”. W uroczystości wzięli udział dyrektorzy teatru – Jan Szurmiej, Karol Budzanowski, pracownicy teatru, aktorzy, prof. Janusz Degler, Stanisław Melski, aktor, reżyser i przewodniczący “Solidarności” w teatrze oraz grupa dolnośląskiej „Solidarności” z wiceprzewodniczącym Piotrem Majchrzakiem na czele.
Wystawa ilustruje 75-lat Teatru Polskiego we Wrocławiu i przedstawia dzieje trzech scen Teatru Polskiego. Ekspozycja przybliża i popularyzuje nie tylko historię instytucji, ale także przypomina o roli kulturotwórczej teatru oraz jego miejscu na mapie kulturalnego dziedzictwa Wrocławia.
Teatr Polski jest największym teatrem na Dolnym Śląsku i jednym z największych w Polsce. Jego przedstawienia eksponowane są na trzech scenach zlokalizowanych w różnych częściach Wrocławia – na Scenie Kameralnej przy ul. Świdnickiej 28, Scenie na Świebodzkim, a także Dużej Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego, znajdującej się w głównym gmachu teatru przy Gabrieli Zapolskiej 3. Wystawa przedstawia syntetycznie dzieje trzech scen Teatru Polskiego a także prezentuje wybór spektakli najwyższej rangi poprzez przytoczenie fragmentów recenzji, zdjęcia i inne materiały wizualne. Są to: Śluby panieńskie (1946), Opera za trzy grosze (1957), Jak wam się podoba (1966), Gra w zabijanego (1973), Ślub (1976), Janulka, córka Fizdejki (1986), Kartoteka rozrzucona (1992), Płatonow (1993), Wiśniowy sad (2001), Sprawa Dantona (2008), Wycinka Holzfällen (2014), Dziady (2016). Pokazujemy też obecne realizacje: Zmierzch – świtem…, Kaligula, Stara kobieta wysiaduje, Pani Ka patrzy na morze, Sen nocy letniej, Szewcy.
Jak poinformował Kazimierz Budzanowski – z-ca dyrektora ds. inwestycyjno-administracyjnych, w przyszłym roku rozpocznie się generalny remont sceny na Zapolskiej, który potrwa do 2027 roku. W tym czasie przedstawienia będą odbywały się na scenie na Świebodzkiej.
Wystawa na ul. Świdnickiej czynna będzie do 11 września, a później zostanie przeniesiona do kulis Teatru Polskiego.
jw
foto Janusz Wolniak