Banner

60.rocznica Poznańskiego Czerwca 1956

Na obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56 Instytut Pamięci Narodowej przygotował szereg tematycznych wystaw.

  • Wystawa „W obronie pamięci. Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956” 
    Ekspozycja ta została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu z okazji obchodów 30. rocznicy odsłonięcia Pomnika Czerwca ’56. Na planszach wystawy zostały zaprezentowane unikatowe, niepublikowane dotąd fotografie z 27–28 czerwca 1981 r., autorstwa uznanego poznańskiego artysty fotografika Janusza Nowackiego.
  • Wystawa „Rozstrzelane Miasta. Poznań – Budapeszt 1956”
    Wystawa przypomina wspólne losy Polaków i Węgrów w okresie komunizmu na przykładzie wydarzeń z 1956 r. Przedstawione na wystawie fotografie wraz z obszernym komentarzem historycznym nie tylko przypominają wydarzenia Poznańskiego Czerwca i Rewolucji Węgierskiej z 1956 r., ale starają się także pokazać, na ile pamięć o wydarzeniach sprzed
    60 lat jest obecna w przestrzeni obu miast poprzez pomniki, pamiątkowe płyty, groby poległych.
  • Wystawa „Wolności! Chleba! Poznański Czerwiec 1956 w fotografii”
    Tworzące wystawę plansze przedstawiają uporządkowane chronologicznie wydarzenia z dnia 28 czerwca 1956 roku, pacyfikację miasta, osoby zatrzymane w związku z Poznańskim Czerwcem, a także śledztwo i procesy. Fotografie pochodzą głównie ze zbiorów IPN, są jednak na wystawie zdjęcia unikatowe, dotychczas niepublikowane, uzyskane z prywatnych zbiorów.
Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy