40 rocznica rejestracji Solidarności RI

W dniu 12 maja 1981 r. w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie doszło do rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Związek zawodowy rolników powstały jako część ruchu „Solidarności” zapoczątkowanego w sierpniu 1980. Legalizacja związku stała się możliwa po zawarciu porozumień rzeszowsko-ustrzyckich 19 lutego 1981 (władze odmawiały prawa bytu związkowej reprezentacji rolników, co wywołało strajki chłopskie w styczniu 1981).
Poczta Polska z okazji 40. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w dniu 12 maja br. wprowadzi do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy. Projekt był realizowany w ścisłej współpracy z wnioskodawcą – Instytutem Pamięci Narodowej oraz z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Na znaczku przedstawiono wpisany w kształt Polski – bochen chleba (symboliczne przedstawienie fundamentalnego znaczenia rolników dla kraju i porównanie do chleba powszedniego), w tle – barwy narodowe, wzdłuż górnej krawędzi umieszczono napis: 40. rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Nakład: 2 000 000 szt.
Na kopercie FDC umieszczono fotografię przedstawiającą członków i sympatyków NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przez budynkiem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie w dniu rejestracji związku, tj. 12.05.1981 r. W datowniku wykorzystano grafikę oficjalnego znaku obchodów.