Banner

40 lat temu kardynał Karol Wojtyła został papieżem

40 lat temu, 16 października 1978 roku na Stolicę Piotrową, ku zaskoczeniu świata, wybrano kardynała Karola Wojtyłę. Przybrał imię Jana Pawła II i został ogłoszony świętym. Nie ma na świecie bardziej znanego naszego rodaka niż On.

Jego pielgrzymowanie po świecie było bez precedensu. Jego nauczanie zawarte w encyklikach, książkach i homiliach,  służy całemu światu.

1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk metropolity krakowskiego księcia Adama Stefana kard. Sapiehy, a wkrótce potem został wysłany na 2-letnie studia do Rzymu. Po powrocie do Polski ks. Karol Wojtyła został wikarym w małej wiosce pod Krakowem, a następnie duszpasterzem w krakowskim kościele św. Floriana. Wówczas to powstało skupiające się wokół jego osoby akademickie “Środowisko” – grupa słynna z kajakowych i górskich wypraw. W 1958 r. został najmłodszym polskim biskupem.
Obok posługi pasterskiej, czas wypełniała mu praca akademicka na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie wykładał filozofię. Owocem tego czasu są liczne publikacje, w tym m.in. “Miłość i odpowiedzialność” oraz “Osoba i czyn”. Biskup Wojtyła zajmował się też twórczością literacką, a spod jego pióra wyszły zbiory wierszy i dramaty (m.in. “Brat naszego Boga” czy “Przed sklepem jubilera”).

Jako biskup krakowski aktywnie uczestniczył w pracach II Soboru Watykańskiego, zaś po jego zakończeniu otrzymał godność kardynała z rąk Pawła VI. W Polsce zorganizował 7-letni Synod Duszpasterski, który zamknął już jako papież, po konklawe 16 października 1978 r. Wybór ten przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Stolicę Piotrową Włochów.

W ciągu ponad 26 lat pontyfikatu, Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki, spotykając się z ogromną rzeszą wiernych. Swoją charyzmatyczną postacią szczególnie mocno przyciągał młodych ludzi, z którymi spotykał się m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży. Odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, Jan Paweł II wskazywał przykłady życia ludzi, ogłaszając bardzo wielu błogosławionych i świętych. Opublikował 14 encyklik, a także takie książki jak “Dar i tajemnica”, “Wstańcie, chodźmy!”, “Pamięć i tożsamość” oraz poemat “Tryptyk rzymski”. Działał aktywnie na rzecz pokoju, dialogu, ekumenizmu i zrozumienia innych kultur. Wspierał aktywność świeckich w Kościele. Od zamachu w maju 1981r. coraz wyraźniejszym znakiem jego pontyfikatu stało się cierpienie. To świadectwo zmagania się ze słabością i bólem szczególnie w ostatnich latach i dniach życia Ojca Świętego nazwane zostało ostatnią encyklika papieską – “Encykliką cierpienia”.

2 kwietnia 2005
r. Jan Pawłem II odszedł “do domu Ojca”, a zgromadzeni na Placu św. Piotra wierni wołali w trakcie jego pogrzebu: santo subito, prosząc Kościół o wyniesienie zmarłego na ołtarze, a Jego nazywając Wielkim.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy