Banner

18 urodziny Wszechnicy SIP

Osiemnaście lat temu w Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk rozpoczęła działalność Społeczna Inspekcja Pracy. W pierwszych pięciu latach był to Klub SIP, przekształcony później we Wszechnicę, skupiającą coraz większą liczbę członków, społecznych inspektorów pracy, różnych branż.

Podstawą działania Wszechnicy jest doskonalenie edukacyjne i organizacyjne, szkolenie i rozwój wybranych z załogi pracowników na społecznych inspektorów pracy.

Regularne zajęcia  dokształcające prowadzone są na organizowanych seminariach i warsztatach tematycznych, które umożliwiają szerokiej społeczności inspektorów zdobywanie wiedzy z zakresu dynamicznie nowelizowanego prawa pracy. Przynależność do Wszechnicy umożliwia słuchaczom dostęp do materiałów szkoleniowych i instruktażowych. Pozwala na wymianę doświadczeń z inspektorami sektorów branżowych. Dzięki temu mogą oni skuteczniej realizować zadania w swoich miejscach pracy, w różnych częściach Dolnego Śląska.

Historia osiemnastoletniej działalności przyniosła wiele znaczących wydarzeń. Gościliśmy wykładowców reprezentujących świat nauki, ministerstwa, inspektorów pracy Państwowej Inspekcji Pracy, specjalistów ochrony pracy z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Instytutu Medycyny Pracy, Uniwersytetów i Akademii.

Odznaczani byliśmy zaszczytnym honorowym wyróżnieniem za zasługi dla ochrony pracy przez, co należy szczególnie podkreślić, kolejnych Głównych Inspektorów Pracy: Tadeusza Zająca,  Annę Hintz, Bożenę Borys-Szopę, Annę Tomczyk, Iwonę Hickiewicz.

Byliśmy zapraszani na prestiżowe konferencje i seminaria w zakresie bezpieczeństwa i ergonomii pracy.

Działalność wszechnicy nabierała rozgłosu i popularności poprzez artykuły pojawiające się w poczytnych miesięcznikach ochrony pracy, pismach związkowych i inspekcyjnych. Przedstawiano artykuły o bieżącej działalności oraz o wydarzeniach szczególnych, wyjątkowych.  Inne ośrodki regionalne kierując się naszym przykładem tworzyły u siebie podobną działalność.

W wielu branżach i grupach zawodowych następuje reaktywacja społecznego nadzoru nad warunkami pracy.

Obserwowane zwiększone zainteresowanie działalnością sip potwierdza , że rzeczywistość gospodarcza w warunkach rynkowych wymusza głębokie przedstawicielstwo załogi w obronie interesów pracowniczych.  Bezpieczeństwo i świadomość zagrożeń w pracy to wartości ponadczasowe a obecność przedstawicieli załogi jest niezbędna dla zachowania prawidłowych relacji prawnych. Wyraz aprobaty dla prewencji i poprawy stanu warunków pracy w szerokim zakresie daje państwowy nadzór: Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Urzędu Dozoru Technicznego.

Dla podkreślenia wagi szczególnych osiągnięć w dziedzinie nadzoru, kontroli, prewencji i popularyzacji ochrony zdrowia w pracy,  PIP od lat przyznaje zaszczytne wyróżnienia i nagrody. Wszechnica w swojej  pracy na rzecz krzewienia wiedzy i popularyzacji bezpiecznej pracy dwukrotnie otrzymała nagrodę im. Haliny Krahelskiej.

Prestiż nagrody, zainteresowanie prasy fachowej wszechnicą, działalnością społecznych inspektorów pracy z Dolnego Śląska daje nam ogromną satysfakcję. Udało się nam stworzyć grupę ludzi którzy w dziesiątkach zakładów i firm na co dzień zajmują się, oprócz wykonywania swojej pracy zawodowej, bezpieczeństwem pracy innych.

Rozproszeni społeczni inspektorzy dzięki przynależności do Wszechnicy nie czują się osamotnieni, mają bieżący kontakt, tworząc grupę, wiedzą gdzie szukać wsparcia i wyjaśnień w razie oceny trudnych i niebezpiecznych stanowisk i miejsc pracy. Uczestnictwo to podnosi ich wartość moralną i czyni i aktywnymi w sprawowaniu tej funkcji.

18-to lecie Wszechnicy jako zaliczony celująco egzamin dojrzałości, otwiera nowy rozdział w działalności edukacyjnej i szkoleniowej. Będzie to dalsze doskonalenie jej rozwoju przy szerokim współudziale specjalistów szkoleniowych Regionu i wsparciu merytorycznym Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.

 

4 listopada 2014 r.

                                                                                                   Elżbieta Salamon

delegat WFiA na WZD „S”

Uniwersytetu Wrocławskiego

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy