Banner

15 mln na muzeum w historycznej zajezdni

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podpisali dziś (8 września br.) umowę na dofinansowanie Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu.
Projekt, którego całkowity koszt realizacji to 36 mln zł, dofinansowany zostanie kwotą 15 mln zł, pochodzącą z Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014. Projekt uzyskał wsparcie w procedurze odwoławczej.
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu powstanie w obrębie historycznego zespołu obiektów poprzemysłowych – zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej 184, gdzie zaprezentowana zostanie najnowsza historia Wrocławia od roku 1945 do współczesności. Przypomnijmy, że tam właśnie w 1980 roku narodziła się dolnośląska “Solidarność” i tam corocznie Region Dolny Śląsk NSZZ “Solidarność” obchodzi rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

W muzeum będą ekspozycje przedstawiające historię przesiedlenia ludności z Kresów, pojednania polsko-niemieckiego czy wydarzeń związanych z wrocławską Solidarnością. Zespół budynków zostanie zrewitalizowany i zaadaptowany na cele kulturalne. Hala zajezdni będzie przebudowana do celów muzealno- wystawienniczych, a budynek administracyjny przystosowany do tego, by prowadzić w nim działalność kulturalną i centrum dokumentacyjne. Ponadto zakupiony zostanie sprzęt do digitalizacji. Niezbędne będzie również przeprowadzenie prac porządkowym na terenie zajezdni i uporządkowanie infrastruktury technicznej.
Muzeum w zajezdni jest jednym z wielu projektów związanych z Europejską Stolicą Kultury 2016. Wśród nich są m.in. przebudowa przejścia Świdnickiego ze stworzeniem przestrzeni wystawienniczej i remontem dawnego Baru Barbara, wzorcowe osiedle ESK Nowe Żerniki, czyli WUWA 2.

fot: Ośrodek “Pamięć i Przyszłość”.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy