Banner

TWORZYLI WSZECHNICĘ (2006)

Utworzenie w Regionie Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Klubu Społecznej Inspekcji Pracy zaproponowała, Zofia Rajczakowska, ówczesna członkini Prezydium Zarządu Regionu.
Działalnością szkoleniową i seminaryjną kierował, nowo wybrany w 1997 roku, sekretarz Zarządu Regionu Kazimierz Kimso, stwarzając odpowiednie warunki i przyjazną atmosferę dla rozwoju i doskonalenia metod pracy dydaktycznej. Wyznaczał właściwe warunki rozwoju oraz odpowiednią promocję, co spowodowało wzrost zainteresowania jakością pracy społecznych inspektorów pracy. Po pięciu latach Klub przekształcony został we Wszechnicę. Przemiana ta zaowocowała większymi możliwościami, wpłynęła na poziom kształcenia i formę prowadzenia zajęć seminaryjnych, podniosła poziom seminariów.
Kazimierz Kimso w kolejnych wyborach został zastępcą przewodniczącego Regionu, piastując także funkcje: przewodniczącego Dolnośląskiej Komisji Ochrony Pracy przy Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu, zastępcy przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, członka Naczelnej Rady Zatrudnienia przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej. Sprawowanie tak zaszczytnych obowiązków społecznych ma bezpośredni wpływ na jakość pracy Wszechnicy, tym samym stał się realny dostęp do wysokiej klasy wykładowców, co podniosło rangę i poziom edukacji.
Zaangażowanie Kazimierza Kimso w dziedzinie ochrony pracy jest wysoko cenione i cieszy się w poparciem Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu. Wyrazem akceptacji jest obecność na naszych uroczystościach Głównych Inspektorów Pracy. Uznaniem dla Regionu i Wszechnicy jest organizacja we Wrocławiu od kilku lat Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych oraz przyznania w 2004 roku przez Głównego Inspektora Pracy prestiżowej nagrody im. Haliny Krahelskiej za szczególne osiągnięcia popularyzacji ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i prawa pracy.
Praca Wszechnicy to nie tylko działalność dokształcająca wśród społecznych inspektorów pracy, specjalistów bezpieczeństwa i higieny pracy, członków Komisji Zakładowych, to również przybliżanie pracownikom zakładów celów pracy związkowej w dziedzinie stwarzania godnych i bezpiecznych warunków pracy. Modelowa współpraca Regionu i Państwowej Inspekcji Pracy na niwie ochrony pracy jest promowana i znajduje odzwierciedlenie także na forum międzynarodowym.
Realizacją kierunków rozwoju pod względem merytorycznym i organizacyjnym zajmuje się od początku Józef Cencora – kierownik Wszechnicy.
Poprzez odpowiedni dobór tematyki wykładów, sprowadzanie kompetentnych wykładowców, wyszukiwanie materiałów instruktażowych i szkoleniowych stwarza możliwość zdobycia aktualnej wiedzy z dynamicznie zmieniającego się w ostatnim czasie prawa pracy.
Podkreślenia wart jest, inspirowany przez Józefa Cencorę nowy rodzaj szkoleń na warsztatach tematycznych. Były to kolejno wyjazdy do: Nowej Morawy, Karpacza, Szklarskiej Poręby, Ustronia, Zakopanego i Ciechocinka.
Poszukiwanie aktywnych form przekazu dydaktycznego owocuje profesjonalnym przygotowaniem społecznych inspektorów pracy, co ułatwia im skuteczną realizację zadań w swoich miejscach pracy. Przynależność do Wszechnicy pozwala na bezpośrednie kontakty i wzajemną wymianę doświadczeń w sektorach branżowych społecznych inspektorów pracy.
Józef Cencora poprzez swoje zaangażowanie, życzliwość, wiedzę cieszy się autorytetem wśród słuchaczy Wszechnicy.
Szczególnie oddani sprawom pracowniczym społeczni inspektorzy pracy, członkowie Wszechnicy byli odznaczani przez kolejnych ministrów Głównych Inspektorów Pracy: Tadeusza Zająca i Annę Hintz honorowymi Odznakami za Zasługi dla Ochrony Pracy:

 Janusz Łaznowski przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk,
 Kazimierz Kimso zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk,
 Józef Cencora kierownik Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy,
 Elżbieta Salamon SIP Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego,
 Zdzisława Pszczoła Zakładowy SIP PZL Hydral,
 Emilian Kuriata Zakładowy SIP Polar Whirlpool S.A.,
 Bożena Jezierska Zakładowy SIP Wojewódzki Szpital Specjalistyczny,
 Barbara Matusiak SIP Wojewódzki Szpital Specjalistyczny,
 Jerzy Banasiak Zakładowy SIP Urząd Statystyczny Wrocław,
 Ryszard Czapla Zakładowy SIP Polar SA,
 Czesław Kowalczyk Zakładowy SIP Legrand FAEL Ząbkowice Śl.,
 Jan Krupa specjalista d.s. BHP Energomontaż Zachód, Żmigród,
 Władysław Polak Zakładowy SIP Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych.

Rok 2006 przynosi nową perspektywę dla rozwoju Wszechnicy, w programie znajduje się jakościowo wyższy, wymiar działalności we współpracy z Polskim Towarzystwem Ergonomicznym w zakresie kształcenia kadr społecznych inspektorów pracy i służb bhp, jak i stawia przynależność Polski do Unii Europejskiej. Przyszłościowe projekty uwzględniają przekształcenie Wszechnicy w związkowe studium doskonalenia kadr społecznych inspektorów pracy.
Elżbieta Salamon
Przewodnicząca Rady Programowej
Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy
Wrocław, grudzień 2006 roku

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy