Oświata przyjęła stanowiska
Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk po raz drugi spotkała się w tym miesiącu, by rozmawiać o projekcie nowego prawa oświatowego. Związkowcy przyjęli stanowiska dotyczące płac i ochrony miejsc pracy. Poniżej:
Stanowisko nr 1
Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk ws wynagrodzenia w oświacie
Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność Dolny Śląsk stanowczo protestuje przeciwko stale pogarszającym się warunkom wynagrodzenia pracowników placówek oświatowych. Środki przewidziane w projekcie ustawy budżetowej na 2017 rok spowodują relatywny spadek wynagrodzenia tej grupy zawodowej w porównaniu do średniego wynagrodzenia w sferze budżetowej.
Uznajemy za niezbędne rozpoczęcie rzetelnych rozmów, które pozwolą zmienić ten stan rzeczy. Od 2012 roku „Solidarność” wnioskuje o podwyżki dla pracowników placówek oświatowych. Domagamy się 30% wzrostu wynagrodzeń oraz rzeczywistej likwidacji tzw. godzin karcianych.
Stanowisko nr 2
Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk
Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność Dolny Śląsk podzielając obawy środowiska wobec zapowiedzianej reformy w oświacie postuluje:
- Przeprowadzenie audytu struktury zatrudniania przed wprowadzeniem reformy i przedstawienie prognozowanych zmian po jej wdrożeniu.
- Analizę zabezpieczenia środków finansowych związanych z wdrażaniem reformy, tak by nie odbyła się ona kosztem pracowników oświaty.
- Przedstawienie do końca 2016 roku propozycji konkretnych działań osłonowych dla tracących pracę.
jw
foto Janusz Wolniak