O OCHRONIE PRACY POD TĘŻNIAMI (2006)
W roku Jubileuszu X lecia Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy działającej przy Zarządzie Regionu NSZZ „S” Dolny Śląsk odbyły się wyjazdowe VI Warsztaty, zorganizowane w Centrum Konferencyjnym w Ciechocinku w dniach 5-8 czerwca 2006 roku.
Zakres tematyczny dotyczył fizjologii i ergonomii pracy jako czynnika zmniejszającego zagrożenia wypadkami przy pracy.
Wykładowcami seminarium i warsztatów byli, dzięki staraniom Kierownika Wszechnicy Józefa Cencory, pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dr Tomasz Polakiewicz przedstawił w swoim wykładzie temat ergonomii pracy jako dostosowanie środków i warunków środowiska do psychofizycznych możliwości człowieka. Ergonomia zapobiega i eliminuje zagrożenia, stwarza optymalne warunki pracy, dostosowane do człowieka. Zapewnia bezpieczeństwo i ochronę osób zatrudnionych.
Celem zasadniczym ergonomii jest polepszanie warunków pracy człowieka, które obejmuje dostosowanie warunków pracy do możliwości pracownika oraz właściwy dobór pracownika, uwzględniając cechy antropometryczne, do danej pracy i jego edukację obejmującą specyfikę stanowiska pracy.
Wykład poparty był praktyczną demonstracją środków ochrony stosowanych podczas wspinaczki wysokogórskiej.
Zjawiska fizyczne zachodzące w organizmie człowieka w warunkach wykonywanej pracy zdominowały wykład dr Darii Prackiej w temacie o Fizjologii pracy. Wyższe czynności układu nerwowego, psychika, emocje, motywacje to procesy życiowe decydujące o zdrowiu człowieka i jego aktywności zawodowej. Najsilniejszym synchronizatorem rytmów fizjologicznych organizmu jest światło. Czas pracy należy dostosować do naturalnych rytmów aktywności psychofizycznej człowieka. Zapobieganie zmęczeniu poprzez trening ruchowy i rekreację jest bardzo ważnym czynnikiem w realizacji procesu pracy.
Na zakończenie cyklu warsztatowych wykładów przeprowadzono konkurs wiedzy o społecznej inspekcji pracy oraz przyswojonych wiadomości z prowadzonych ćwiczeń i wykładów. Nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Zarząd Regionu NSZZ „S” Dolny Śląsk i Zakładowego Społecznego Inspektora Pracy Polar – Whirpool, były świetnym zwieńczeniem całego przedsięwzięcia. Laureatami konkursu zostali najpilniejsi słuchacze wykazujący się znakomitą wiedzą w dziedzinie ochrony pracy. Byli to Danuta Olenderek, Zdzisław Foltynowicz, Henryk Polarczyk, Czesław Kurzawa, Adam Romaniszyn, Zdzisław Sułot.
Uczestnicy tegorocznych warsztatów reprezentowali następujące instytucje: szkoły wyższe (3), szkoły średnie (1),służbę zdrowia (4), gospodarkę (4), zakłady przemysłowe (16), banki (2), górnictwo odkrywkowe (5).