Banner

Narodowa Pielgrzymka Nauczycieli i Pracowników Oświaty

29 marca 2025 roku, w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionej Natalii Tułasiewicz, patronki polskich nauczycieli.

Wzięła w nich udział Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Waldemarem Jakubowskim wraz z przedstawicielami sekcji oświatowych z całej Polski.

W uroczystościach uczestniczyła delegacja dolnośląskiej „Solidarności” z wiceprzewodniczącym Grzegorzem Makulem, przewodniczącą Sekcji Oświaty Danutą Utratą, przewodniczącą Komisji Wrocław-Psie Pole Anną Makul, członkiem Prezydium KSOiW Januszem Wolniakiem.

Głównym punktem obchodów była Msza Święta dziękczynna za życie i świadectwo bł. Natalii, sprawowana w tzw. Bunkrze na terenie obozu. Eucharystii przewodniczył bp Jan Glapiak z archidiecezji poznańskiej, który zastąpił bp. Piotra Turzyńskiego – delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, nieobecnego z powodu choroby.

Po Mszy Świętej pielgrzymi mieli okazję zwiedzić teren obozu-muzeum, oddając hołd ofiarom poprzez złożenie wieńców i kwiatów w miejscach pamięci. Symbolicznym gestem pamięci było również wrzucenie biało-czerwonych kwiatów do jeziora, w którym spoczywają prochy wielu zamordowanych więźniarek.

Błogosławiona Natalia Tułasiewicz, urodzona 9 kwietnia 1906 roku w Rzeszowie, była nauczycielką i poetką. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną, aresztowana przez gestapo, została deportowana do Ravensbrück, gdzie poniosła śmierć 31 marca 1945 roku. W 2022 roku została ogłoszona patronką nauczycieli w Polsce.

Foto Janusz Wolniak

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy