KSOiW sprawie Karty Nauczyciela
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” wnosi o uchylenie w całości art. 50 oraz o ustanowienie art. 55 w brzmieniu zaproponowanym w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejmowy nr 344).
UZASADNIENIE
I. Zaproponowany przepis art. 50, który nadaje ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania kompetencje “wyłączenia” w drodze rozporządzenia, stosowanie niektórych przepisów ustawy Karta Nauczyciela, w tym dotyczących awansu zawodowego i urlopu wypoczynkowego nauczycieli w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla zapewnienia właściwego funkcjonowania jednostek systemu oświaty w roku szkolnym 2019/2020 oraz przygotowania nowego roku szkolnego, w tym przeprowadzenia egzaminów jest w ocenie KSOiW NSZZ “Solidarność” sprzeczny z zasadami techniki prawodawczej oraz hierarchii źródeł prawa.
Zaprezentowana delegacja ustawowa ustanowiona na rzecz ministra resortu edukacji jest zbyt szeroka i stwarza możliwość jednostronnego ingerowania w przedmiocie ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Ustanowienie art. 50 w takiej formule naruszy w sposób zasadniczy zasadę pewności prawa i jego przewidywalności.
II. W zakresie przepisu art. 55 KSOiW NSZZ wyraża pełną aprobatę z uwagi na pilną potrzebę uregulowania problemu zaliczenia czasu reorganizacji zajęć edukacyjnych jako okresu wykonywania tej pracy przy ustalaniu prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Ryszard Proksa
Przewodniczący
KSOiW NSZZ „Solidarność”