Banner

Jubileusz Wszechnicy (2006)

X lat WSZECHNICY SPOŁECZNEJ INSPEKCJI PRACY (1996-2006)
W 1996 roku w Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu został utworzony Klub Społecznej Inspekcji Pracy, który po pięciu latach przekształcono we Wszechnicę.
Istotą działalności Wszechnicy jest szerzenie wiedzy z zakresu prawa pracy, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pracy i ergonomii..
Zasadniczym zadaniem postawionym przez kierownictwo wszechnicy jest rozwój i doskonalenie edukacyjne i organizacyjne społecznych inspektorów pracy.
Regularne zajęcia dokształcające, prowadzone są na organizowanych seminariach i warsztatach tematycznych, które umożliwiają szerokiej społeczności inspektorów zdobywanie wiedzy z zakresu dynamicznie zmieniającego się w ostatnim czasie, prawa pracy. Przynależność do Wszechnicy umożliwia słuchaczom dostęp do materiałów szkoleniowych i instruktażowych. Pozwala na wymianę doświadczeń z inspektorami społecznymi sektorów branżowych, co przekłada się na skuteczną realizację zadań w swoich miejscach pracy, na terenie Dolnego Śląska.
Historia dziesięcioletniej działalności przyniosła wiele pięknych wydarzeń. Gościliśmy honorowych wykładowców reprezentujących świat nauki, ministerstwo, inspektorów pracy i wykładowców z ochrony pracy. Odznaczani byliśmy zaszczytnym wyróżnieniem za zasługi dla ochrony pracy przez kolejnych Głównych Inspektorów Pracy: Tadeusza Zająca a później Annę Hintz oraz nagrodą im. H. Krahelskiej
Wszechnica, zaangażowaniem swojego kierownictwa: Kazimierza Kimso i Józefa Cencory utorowała sobie drogę do popularności i rozgłosu. Informacje o nas ukazywały się w periodykach ochrony pracy oraz w pismach związkowych i inspekcyjnych. Przedstawiano artykuły o bieżącej działalności oraz o wydarzeniach szczególnych, wyjątkowych. Kierujący pracą dydaktyczna i organizacyjną wszechnicy Józef Cencora w 2003 roku w miesięczniku „Atest” został wyróżniony całostronicowym, biograficznym artykułem „Kto jest kim w ochronie pracy”. Inne ośrodki regionalne kierując się tym przykładem tworzyły u siebie podobną działalność.
Środowisko sip ożywiła innowacyjna metoda kształcenia polegająca na pełnym anagażowaniu uczestników w proces kształcenia. Szczególnie aktywizującą formą jest praca w grupach oraz warsztaty umożliwiające pełnienie funkcji sip. W wielu branżach i grupach zawodowych nastąpiła reaktywacja społecznego nadzoru nad warunkami pracy.
Obserwowane zwiększone zainteresowanie działalnością sip potwierdza, że rzeczywistość gospodarcza w warunkach rynkowych wymusza głębokie przedstawicielstwo załogi w obronie interesów pracowniczych. Humanizacja i bezpieczeństwo w pracy to wartości ponadczasowe a obecność przedstawicieli załogi jest niezbędna dla zachowania prawidłowych relacji prawnych. Wyraz aprobaty dla prewencji i poprawy stanu warunków pracy w szerokim zakresie daje państwowy nadzór Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Urzędu Dozoru Technicznego i wiele innych instytucji. Dla podkreślenia wagi szczególnych osiągnięć w dziedzinie nadzoru, kontroli, prewencji i popularyzacji ochrony zdrowia w pracy, Państwowa Inspekcja Pracy przyznaje zaszczytne wyróżnienia i nagrody. Wszechnica w swojej pracy na rzecz krzewienia wiedzy i popularyzacji bezpiecznej pracy w 2004 roku została wyróżniona nagrodą zespołową im. Haliny Krahelskiej. Prestiż nagrody, zainteresowanie prasy fachowej Wszechnicą, działalnością społecznych inspektorów pracy z Dolnego Śląska jest ogromną satysfakcją. Udało się stworzyć grupę ludzi, którzy w dziesiątkach zakładów i firm, na co dzień zajmują się, oprócz wykonywania swojej pracy zawodowej, bezpieczeństwem pracy innych.
Wszechnica podnosi wartość moralną społecznych inspektorów pracy i te odczucia czynią ich aktywnymi w sprawowaniu tej funkcji.
X – lecie wszechnicy otwiera nowy rozdział w działalności edukacyjnej i szkoleniowej. Będzie to dalsze doskonalenie jej rozwoju w układzie branżowym w oświacie, służbie zdrowia, budownictwie. Szerokie wsparcie merytoryczne w Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu pozwala na organizację wielu ciekawych, dobrze przygotowanych cykli wykładów i kilkudniowych, ukierunkowanych szkoleń warsztatowych.

Wszechnica cieszy się w Zarządzie Regionu Dolny Śląsk poparciem, w szczególności zastępcy przewodniczącego Kazimierza Kimso co stwarza korzystne warunki dla rozwoju i doskonalenia metod pracy dydaktycznej.
2006 rok zapoczątkuje tę przemianę przekształcając się jakościowo na wyższy, europejski wymiar działalności i kształcenia kadr społecznych inspektorów pracy i służb bhp jakie stawia przynależność Polski do Unii Europejskiej.
Wrocław, 23 kwietnia 2006 r. Elżbieta Salamon
Przewodnicząca Rady Programowej
Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy