Jubileusz Wszechnicy (2006)
X lat WSZECHNICY SPOŁECZNEJ INSPEKCJI PRACY (1996-2006)
W 1996 roku w Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu został utworzony Klub Społecznej Inspekcji Pracy, który po pięciu latach przekształcono we Wszechnicę.
Istotą działalności Wszechnicy jest szerzenie wiedzy z zakresu prawa pracy, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pracy i ergonomii..
Zasadniczym zadaniem postawionym przez kierownictwo wszechnicy jest rozwój i doskonalenie edukacyjne i organizacyjne społecznych inspektorów pracy.
Regularne zajęcia dokształcające, prowadzone są na organizowanych seminariach i warsztatach tematycznych, które umożliwiają szerokiej społeczności inspektorów zdobywanie wiedzy z zakresu dynamicznie zmieniającego się w ostatnim czasie, prawa pracy. Przynależność do Wszechnicy umożliwia słuchaczom dostęp do materiałów szkoleniowych i instruktażowych. Pozwala na wymianę doświadczeń z inspektorami społecznymi sektorów branżowych, co przekłada się na skuteczną realizację zadań w swoich miejscach pracy, na terenie Dolnego Śląska.
Historia dziesięcioletniej działalności przyniosła wiele pięknych wydarzeń. Gościliśmy honorowych wykładowców reprezentujących świat nauki, ministerstwo, inspektorów pracy i wykładowców z ochrony pracy. Odznaczani byliśmy zaszczytnym wyróżnieniem za zasługi dla ochrony pracy przez kolejnych Głównych Inspektorów Pracy: Tadeusza Zająca a później Annę Hintz oraz nagrodą im. H. Krahelskiej
Wszechnica, zaangażowaniem swojego kierownictwa: Kazimierza Kimso i Józefa Cencory utorowała sobie drogę do popularności i rozgłosu. Informacje o nas ukazywały się w periodykach ochrony pracy oraz w pismach związkowych i inspekcyjnych. Przedstawiano artykuły o bieżącej działalności oraz o wydarzeniach szczególnych, wyjątkowych. Kierujący pracą dydaktyczna i organizacyjną wszechnicy Józef Cencora w 2003 roku w miesięczniku „Atest” został wyróżniony całostronicowym, biograficznym artykułem „Kto jest kim w ochronie pracy”. Inne ośrodki regionalne kierując się tym przykładem tworzyły u siebie podobną działalność.
Środowisko sip ożywiła innowacyjna metoda kształcenia polegająca na pełnym anagażowaniu uczestników w proces kształcenia. Szczególnie aktywizującą formą jest praca w grupach oraz warsztaty umożliwiające pełnienie funkcji sip. W wielu branżach i grupach zawodowych nastąpiła reaktywacja społecznego nadzoru nad warunkami pracy.
Obserwowane zwiększone zainteresowanie działalnością sip potwierdza, że rzeczywistość gospodarcza w warunkach rynkowych wymusza głębokie przedstawicielstwo załogi w obronie interesów pracowniczych. Humanizacja i bezpieczeństwo w pracy to wartości ponadczasowe a obecność przedstawicieli załogi jest niezbędna dla zachowania prawidłowych relacji prawnych. Wyraz aprobaty dla prewencji i poprawy stanu warunków pracy w szerokim zakresie daje państwowy nadzór Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Urzędu Dozoru Technicznego i wiele innych instytucji. Dla podkreślenia wagi szczególnych osiągnięć w dziedzinie nadzoru, kontroli, prewencji i popularyzacji ochrony zdrowia w pracy, Państwowa Inspekcja Pracy przyznaje zaszczytne wyróżnienia i nagrody. Wszechnica w swojej pracy na rzecz krzewienia wiedzy i popularyzacji bezpiecznej pracy w 2004 roku została wyróżniona nagrodą zespołową im. Haliny Krahelskiej. Prestiż nagrody, zainteresowanie prasy fachowej Wszechnicą, działalnością społecznych inspektorów pracy z Dolnego Śląska jest ogromną satysfakcją. Udało się stworzyć grupę ludzi, którzy w dziesiątkach zakładów i firm, na co dzień zajmują się, oprócz wykonywania swojej pracy zawodowej, bezpieczeństwem pracy innych.
Wszechnica podnosi wartość moralną społecznych inspektorów pracy i te odczucia czynią ich aktywnymi w sprawowaniu tej funkcji.
X – lecie wszechnicy otwiera nowy rozdział w działalności edukacyjnej i szkoleniowej. Będzie to dalsze doskonalenie jej rozwoju w układzie branżowym w oświacie, służbie zdrowia, budownictwie. Szerokie wsparcie merytoryczne w Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu pozwala na organizację wielu ciekawych, dobrze przygotowanych cykli wykładów i kilkudniowych, ukierunkowanych szkoleń warsztatowych.
Wszechnica cieszy się w Zarządzie Regionu Dolny Śląsk poparciem, w szczególności zastępcy przewodniczącego Kazimierza Kimso co stwarza korzystne warunki dla rozwoju i doskonalenia metod pracy dydaktycznej.
2006 rok zapoczątkuje tę przemianę przekształcając się jakościowo na wyższy, europejski wymiar działalności i kształcenia kadr społecznych inspektorów pracy i służb bhp jakie stawia przynależność Polski do Unii Europejskiej.
Wrocław, 23 kwietnia 2006 r. Elżbieta Salamon
Przewodnicząca Rady Programowej
Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy