Banner

Ergonomia w Karpaczu (2010)

Wszechnica Społecznej Inspekcji Pracy wśród naukowców i praktyków
Założyciele i członkowie Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy działającej od 14 lat przy Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk zostali, po raz kolejny, zaproszeni na XXXVIII Ogólnopolską Konferencję Ergonomiczną, która odbyła się w Karpaczu w dniach 27-30 września 2010 roku.
Konferencja organizowana jest cyklicznie, każdego roku przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Akademię Medyczną i Państwową Inspekcję Pracy i jest połączona z edycją międzynarodową.
Zagadnienia związane z problematyką konferencji dotyczą ergonomii w środowisku pracy, w medycynie, edukacji, w projektowaniu inżynierskim.
Ergonomia jako interdyscyplinarna dziedzina nauki zajmuje się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Celem głównym ergonomii jest polepszanie warunków pracy człowieka, które obejmuje dostosowanie ich do możliwości pracownika oraz właściwy dobór pracownika do danej pracy i jego edukację obejmującą specyfikę stanowiska.

W trakcie trwania konferencji w szerokim zakresie omawiano zagadnienia ryzyka zawodowego, zarządzanie bezpieczeństwem pracy, zagadnienia nadzoru i kontroli w zakresie zasad BHP, przepisów prawa, bezpieczeństwo i ochrona zdrowia pracowników, wpływ środowiska pracy na zdrowie, zmęczenie i efektywność pracy, relacje między ergonomią, ekologią i środowiskiem, projektowanie środowiska pracy.
Interesujący sposób prowadzenia wykładów, dynamicznie zmieniające się tematy, bezwzględne przestrzeganie czasu prezentacji stanowią o szczególnych walorach i atrakcyjności konferencji.

Nasza część uczestników konferencji w sali wykładowej

Atutem spotkań konferencyjnych jest także integracja środowisk naukowych i przemysłowych umożliwiającą szeroką, wzajemną wymianę doświadczeń między naukowcami i praktykami, zajmującymi się problematyką ergonomii, bezpieczeństwa pracy i projektowaniem materialnego otoczenia człowieka.
Wdrażanie zasad ergonomii we wszystkich przejawach działalności człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska pracy jest obecnie znakiem czasu. Dlatego tak ważne jest propagowanie i wysoka świadomość społeczna w wymiarze ergonomicznym.

7 października 2010 r. Elżbieta Salamon
Przewodnicząca Rady Programowej
Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy