Banner

Społeczny nadzór po lupą? (2010)

W oddziale Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Warszawie, 15 grudnia 2010 r. odbyło się robocze spotkanie koordynatorów BHP i społecznych inspektorów pracy.
Poświęcone społecznemu nadzorowi nad warunkami pracy w Polsce w świetle rozpoczętej dyskusji na bydgoskiej wrześniowej konferencji Senatora Jana Rulewskiego.
Iwona Pawlaczyk, ekspert do spraw bhp Komisji Krajowej, jako prowadząca dyskusję wprowadziła w temat, przypominając zagadnienia poruszone w Wejherowie w odniesieniu do planów likwidacji lub zmniejszenia znaczenia zakresu działań społecznej inspekcji pracy. Omówiła przygotowany przez Rządowe Centrum Legislacyjne „Projektu ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych”. Projekt przewiduje m.in. pozbawienie ochrony działaczy związkowych i sipów. W trakcie gorącej dyskusji popartej przekazem konkretnych zachowań niektórych pracodawców wobec społecznych inspektorów pracy, został odczytany, przywieziony z Wrocławia, list otwarty do Senatora Rulewskiego.
Zaakceptowany został wstępny plan konferencji w roku 2011. Przyjęto propozycję wprowadzenia bloku tematycznego obrony sip i nadzoru społecznego w trakcie obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, które odbędzie się w kwietniu we Wrocławiu. Komisja Krajowa zamierza przyznać organizację corocznych obchodów naszemu Regionowi na stałe.
Przyjęto wstępne ustalenia organizacyjne międzynarodowej konferencji w Katowicach.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wszechnicy Społecznej Inspekcji pracy: Elżbieta Salamon, Roman Beczek i Paweł Huzar.
Obserwatorem dyskusji była Barbara Rudniewska redaktor naczelna poczytnego miesięcznika „Przyjaciel przy pracy” wydawanego pod patronatem Głównego Inspektora Pracy.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy