W Sejmie wręczono nagrody im. Haliny Krahelskiej (2010)

Z udziałem marszałka Grzegorza Schetyny 19 października br. w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się doroczna uroczystość wręczenia Nagród Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej, najbardziej prestiżowego wyróżnienia Państwowej Inspekcji Pracy przyznawanego za szczególne, ponadstandardowe dokonania w dziedzinie ochrony człowieka środowisku pracy. Laureaci otrzymali od marszałka Sejmu listy gratulacyjne.
W tym roku Nagrodę im. Haliny Krahelskiej odebrali z rąk Tadeusza Jana Zająca, szefa inspekcji pracy: Michał Hubert Chałoński – członek Rady Ochrony Pracy VIII kadencji, Danuta Herbut – kierownik działu bhp firmy Pol-Miedź Trans w Lubinie, Sławomir Jacek Koczywąs – członek Zarządu RWE Polska S.A. w Warszawie, Andrzej Kulik – zakładowy społeczny inspektor pracy w Zakładzie Górniczym „Lubin” w Lubinie, dr inż. Piotr Litwa – prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Janusz Łaznowski – członek Prezydium Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Józef Piechota – przewodniczący Rady Wojewódzkiej OPZZ w Opolu, dr inż. Daniel Podgórski – zastępca dyrektora CIOP – PIB w Warszawie, Witold Raczyński – specjalista ds. bhp w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie, Dariusz Trzcionka – główny mechanik w Spółce Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.
Zwracając się do laureatów, przewodnicząca Rady Ochrony Pracy przy Sejmie poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka podkreśliła, że są oni niezwykle cennymi partnerami dla państwowych organów nadzoru nad warunkami pracy, licznych urzędów, instytucji i organizacji – w działaniach na rzecz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy. Na najwyższe uznanie zasługuje ich bogaty dorobek zawodowy i zaangażowanie w rozwój ochrony pracy w naszym kraju.

– Z satysfakcją pragnę odnotować – stwierdziła Izabela Katarzyna Mrzygłocka – że wśród dostojnego waszego grona jest też przedstawiciel Rady Ochrony Pracy VIII kadencji, co, jako przewodnicząca tego gremium, odbieram zarówno jako dowód uznania dla osiągnięć laureata, jak i formę docenienia działalności całej Rady. Serdecznie gratuluję otrzymania Nagrody im. Haliny Krahelskiej koledze i wszystkim państwu laureatom.
Fundator nagrody, główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając zwrócił uwagę, że mimo iż laureaci reprezentują różne branże i środowiska, łączy ich niebywała konsekwencja i wytrwałość w działaniu oraz dążeniu do wyznaczonego celu; często także bezkompromisowość, niezwykle ważna gdy w grę wchodzą zdrowie i życie ludzkie.
– Swojej pracy oddajecie się państwo z wielką pasją, traktując ją jako służbę na rzecz innych ludzi, a nie obowiązek. Na szczególne podkreślenie zasługuje wasza umiejętność kształtowania i rozwijania kultury bezpieczeństwa pracy w naszym kraju oraz przekazywania jej kolejnym pokoleniom pracowników – powiedział do nagrodzonych szef PIP.
W imieniu własnym, kierownictwa oraz wszystkich pracowników Państwowej Inspekcji Pracy pogratulował laureatom „bliskiej sercu każdego inspektora pracy nagrody”, będącej dowodem akceptacji i szacunku dla ich dotychczasowych osiągnięć i dorobku zawodowego.
Podziękowania w imieniu laureatów złożył dr inż. Piotr Litwa, zapewniając, iż otrzymane wyróżnienie będzie dodatkową motywacją do dbania o bezpieczne miejsca pracy.
Za dotychczasowe dokonania w dziedzinie ochrony pracy dziękowali nagrodzonym przewodniczący central związkowych: Forum Związków Zawodowych – Tadeusz Chwałka oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych – Jan Guz.
Nagroda im. Haliny Krahelskiej przyznawana jest już od 22 lat. Upamiętnia postać i jest wyrazem uznania dla niezwykłej osobowości Haliny Krahelskiej – aktywnej działaczki niepodległościowej, wieloletniego inspektora pracy, w tym również zastępcy głównego inspektora w II Rzeczypospolitej, autorki wielu opracowań dotyczących ochrony pracy.