Banner

LIST OTWARTY DO SENATORA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ JANA RULEWSKIEGO (2010)

Nawiązując do Ogólnopolskiego Sympozjum zorganizowanego przez Senatora Jana Rulewskiego w Bydgoszczy wyrażamy swoje poparcie dla postulatów tam przedstawionych w części poświęconej wzmocnieniu roli i wiedzy oraz większej reprezentatywności społecznej inspekcji pracy.
Członkowie Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy Inspekcji Pracy przy Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk wyrażają protest wobec planów likwidacji lub zmniejszenia znaczenia ustawy o społecznej inspekcji pracy w naszym Kraju. W naszym Regionie już prawie 15 lat funkcjonuje Wszechnica Społecznej Inspekcji Pracy, która pozwala nam Inspektorom wciąż się kształcić, podnosić swoje kwalifikacje, a dzięki temu zabezpieczyć naszych Pracodawców przed odpowiedzialnością – często nawet karną, w momencie wydarzeń losowych w naszych zakładach pracy. Wszędzie tam, gdzie Pracodawcy chcą i są odpowiedzialni oraz dbają o swój zakład, dialog społeczny i społeczna kontrola nad bezpieczeństwem i higieną pracy funkcjonują na bardzo wysokim poziomie. Nadzór ten nie jest, jak Pan to określił, prokuratorskim działaniem ludzi pracy. My działamy na rzecz rozwoju naszych zakładów i dbałości o miejsca pracy. Doświadczenie naszych zakładów pokazuje, że można to połączyć.
Mocno przesadzone jest mówienie o policyjnej roli inspektora. To przecież właśnie sip upowszechnia dialog i porozumienie poprzez dobre relacje i właściwy przepływ informacji między pracownikiem a pracodawcą. Społeczny inspektor pracy jest często dobrym duchem w zakładzie, dzięki jego wysiłkom i staraniom nie dochodzi do wielu negatywnych zdarzeń. Mało tego rozsądny pracodawca uważnie wsłuchując się w uwagi inspektora, wyciąga właściwe wnioski, poprawia stan bezpieczeństwa pracy w zakładzie a to przekłada się bezpośrednio na wyniki i wydajność produkcji,
jakże często nie inwestując wiele a zmieniając jedynie np. organizację pracy. Przy zachowaniu obecnych uprawnień sprawdza się zarówno rola porozumiewawczo – konsultacyjna jak też kontrolno – nadzorcza. Wybór drogi negocjacji zależy od kompetencji, osobowości inspektora jak również relacji z pracodawcą. Niezwykle ważna jest poprawa świadomości pracowników (czasem także pracodawców!) w zakresie ochrony pracy i tu roli sip nie da się przecenić.
W małych przedsiębiorstwach gdzie nie funkcjonują służby bhp ani sip często występują naruszenia przepisów bezpieczeństwa pracy. Sytuacja taka wymusza konieczność podjęcia działań legislacyjnych wprowadzających rozwiązania prawne pozwalające na utworzenie tych służb w małych zakładach pracy.
Dołóżmy wspólnie starań aby społeczny nadzór nad prawem pracy i bhp mógł się rozwijać. Starajmy się wspólnie aby przez społeczną inspekcję pracy, jej wysoki poziom funkcjonowania, mogły się rozwijać nasze zakłady i nasz Kraj. Mamy nadzieję, że nasz głos, tak jak tych wielu uczestników Społecznych Inspektorów Pracy, którzy wzięli udział w Konferencji, weźmie Pan po uwagę przy pracach nad nowelizacją ustawy o społecznej inspekcji pracy.
Panie Senatorze, działająca przy Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk, Wszechnica Społecznej Inspekcji Pracy prowadzi nieodpłatnie w czwartki spotkania raz w miesiącu.
Zapraszamy pana Senatora na takie spotkanie do Wrocławia. Wysłuchanie nas w sprawach tak ważnych dla naszych zakładów, które realizujemy przez społeczną inspekcję pracy pozwoli Panu spojrzeć z nieco innej perspektywy.

Oczekujemy na odpowiedź i propozycję spotkania w dogodnym terminie.

Rada Programowa Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy
przy Zarządzie Regionu NSZZ ”Solidarność” Dolny Śląsk

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy