BEZPIECZEŃSTWO PRACY POD ŚNIEŻKĄ (2007)
W dniach 21 do 25 maja 2007 r. w Karpaczu odbyła się kolejna już siódma edycja Warsztatów Społecznej Inspekcji Pracy zorganizowana przez Zarząd Regionu Dolnośląskiej Solidarności oraz Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu.
Tematem wiodącym tegorocznych ćwiczeń były „Formy profilaktyki wypadkowej”. Wykładowcami prowadzącymi zajęcia ze słuchaczami – społecznymi inspektorami pracy, działaczami związkowymi oraz osobami zajmującymi się bezpieczeństwem pracy w swoim zakładzie – byli nadinspektor Mirosław Kocuba z Okręgowego Inspektoratu w Jeleniej Górze oraz nadinspektor Zbigniew Pikuta z OIP Wrocław. Obecny był także zastępca przewodniczącego ZR „S” Kazimierz Kimso. Wsparcie merytoryczne i organizacyjne zapewnił Józef Cencora.
Sposób prowadzenia wykładów, dobry kontakt ze słuchaczami spowodował zainteresowanie i wpłynął na aktywny udział członków warsztatów. Zapytania i dyskusje wzbudził nowy sposób wypełniania protokołu powypadkowego. A zwłaszcza uwzględnienie w protokole szczegółów, konkretów, precyzyjnego opisu następujących po sobie zdarzeń ściśle związanych z przyczynami wypadku. Jakkolwiek temat większości słuchaczy znany od lat jednak wprowadzane przepisami prawa nowe wymagania jak też pogłębianie wiedzy w tym zakresie jak najbardziej uzasadniają uczestnictwo w warsztatach. Fachowe, gorące dyskusje przeniosły się na wieczór integracyjny. Wymiana doświadczeń w warunkach mniej oficjalnych okazała się niezwykle ważna i owocna. Korzystanie z doświadczeń inspektorów innych branż przynosi często doskonałe efekty w pracy inspektorskiej w swoim miejscu pracy. Zagrożenia w miejscu pracy obecnie muszą, ze względu na zmieniający się charakter inaczej, znacznie głębiej być postrzegane. Wynika to z wprowadzanych coraz nowszych technologii, nowych form organizacji pracy, szybkimi zmianami na stanowiskach pracy a za tym idą problemy psychospołeczne, zaburzenia w układzie mięśniowo – szkieletowym, trudności w radzeniu sobie w nowej rzeczywistości.
Obecność na wykładach i aktywny udział w warsztatach jest bardzo cenna w drodze do podwyższania świadomości społecznej pracowników ale też pracodawców w zakresie bezpieczeństwa na stanowiskach pracy i zapobiegania wypadkom przy pracy.
Zagadnienia poszerzane w trakcie warsztatów wpisują się znakomicie w przyjętą przez nasz kraj „Nowa strategię Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2007 – 2012” poprzez upowszechnianie dobrych praktyk – szeroki dostęp do wysokiej jakości profilaktyki, stwarzanie zachęt ekonomicznych. Nowe wyzwania w kontekście globalizacji i kierunku gospodarki europejskiej powinny sprzyjać integracji a jednocześnie zapewnić pracownikom o słabszej pozycji mobilność i udane przejście do korzystniejszej i bezpiecznej formy zatrudnienia.
Strategia zakłada kontynuację i zdwojenie wysiłków w celu propagowania bezpieczeństwa i higieny pracy.