Banner

O OCHRONIE PRACY POD TĘŻNIAMI (2006)

W roku Jubileuszu X lecia Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy działającej przy Zarządzie Regionu NSZZ „S” Dolny Śląsk odbyły się wyjazdowe VI Warsztaty, zorganizowane w Centrum Konferencyjnym w Ciechocinku w dniach 5-8 czerwca 2006 roku.
Zakres tematyczny dotyczył fizjologii i ergonomii pracy jako czynnika zmniejszającego zagrożenia wypadkami przy pracy.
Wykładowcami seminarium i warsztatów byli, dzięki staraniom Kierownika Wszechnicy Józefa Cencory, pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dr Tomasz Polakiewicz przedstawił w swoim wykładzie temat ergonomii pracy jako dostosowanie środków i warunków środowiska do psychofizycznych możliwości człowieka. Ergonomia zapobiega i eliminuje zagrożenia, stwarza optymalne warunki pracy, dostosowane do człowieka. Zapewnia bezpieczeństwo i ochronę osób zatrudnionych.
Celem zasadniczym ergonomii jest polepszanie warunków pracy człowieka, które obejmuje dostosowanie warunków pracy do możliwości pracownika oraz właściwy dobór pracownika, uwzględniając cechy antropometryczne, do danej pracy i jego edukację obejmującą specyfikę stanowiska pracy.
Wykład poparty był praktyczną demonstracją środków ochrony stosowanych podczas wspinaczki wysokogórskiej.
Zjawiska fizyczne zachodzące w organizmie człowieka w warunkach wykonywanej pracy zdominowały wykład dr Darii Prackiej w temacie o Fizjologii pracy. Wyższe czynności układu nerwowego, psychika, emocje, motywacje to procesy życiowe decydujące o zdrowiu człowieka i jego aktywności zawodowej. Najsilniejszym synchronizatorem rytmów fizjologicznych organizmu jest światło. Czas pracy należy dostosować do naturalnych rytmów aktywności psychofizycznej człowieka. Zapobieganie zmęczeniu poprzez trening ruchowy i rekreację jest bardzo ważnym czynnikiem w realizacji procesu pracy.
Na zakończenie cyklu warsztatowych wykładów przeprowadzono konkurs wiedzy o społecznej inspekcji pracy oraz przyswojonych wiadomości z prowadzonych ćwiczeń i wykładów. Nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Zarząd Regionu NSZZ „S” Dolny Śląsk i Zakładowego Społecznego Inspektora Pracy Polar – Whirpool, były świetnym zwieńczeniem całego przedsięwzięcia. Laureatami konkursu zostali najpilniejsi słuchacze wykazujący się znakomitą wiedzą w dziedzinie ochrony pracy. Byli to Danuta Olenderek, Zdzisław Foltynowicz, Henryk Polarczyk, Czesław Kurzawa, Adam Romaniszyn, Zdzisław Sułot.
Uczestnicy tegorocznych warsztatów reprezentowali następujące instytucje: szkoły wyższe (3), szkoły średnie (1),służbę zdrowia (4), gospodarkę (4), zakłady przemysłowe (16), banki (2), górnictwo odkrywkowe (5).

Uczestnicy warsztatów pod tężniami

Uczestnicy warsztatów pod tężniami

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy