Banner

Solidarność oświaty pisze do Minister Edukacji

Prezydium KSOiW NSZZ “Solidarność” złożyło pismo do MEN ws. naliczania miniamlnego wynagrodzenia oraz tzw. godzin karcianych. Jak się teraz okazało zapowiedzane od 1 stycznia podwyżki nie osiagną wcale obiecanych 30 procent i minimum 1500 zł, bo są naliczne wg zasad przyjętych przez MEN, a nie tak jak obiecywał Donald Tusk.

Poniżej Komunikat KSOIW

jw

foto  Janusz Wolniak

Komunikat KSOiW NSZZ „Solidarność”, 22.01.2024 r.

Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” złożyło na ręce Pani Minister Edukacji Narodowej projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz w ustawie Karta Nauczyciela. Domagamy się aby do minimalnego wynagrodzenia za pracę nie wliczać:

1) godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw, ponieważ uważamy, że powinny być traktowane jako godziny nadliczbowe;

2) dodatku za wychowawstwo, mentora, opiekuna stażu i z tytułu opieki nad oddziałem przedszkolnym, ponieważ nie są zaliczone przez GUS do składników wynagrodzenia osobowego pracownika;

3) dodatku „wiejskiego”, ponieważ jest to dodatek socjalny, który nie jest zaliczany przez GUS do wynagrodzeń osobowych pracownika.

W piśmie złożonym Pani Minister, zaproponowaliśmy również wykreślenie godzin dostępności nauczyciela, o których mowa w art. 42 ust. 2f i 2g KN, ponieważ uznajemy „godziny karciane-czarnkowe” za niezgodne z prawem, ponieważ naruszają one szereg przepisów, zwłaszcza o wynagrodzeniu za wykonaną pracę. Praca wykonana przez nauczyciela w czasie tej dodatkowej godziny, która nie jest ujęta w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela (pensum nauczyciela), powinna być dodatkowo płatna albo usunięta z ustawy.

dr Waldemar Jakubowski 

Przewodniczący KSOiW

NSZZ „Solidarność”

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy