Oświata przyjęła stanowiska

Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk po raz drugi spotkała się w tym miesiącu, by rozmawiać o projekcie nowego prawa oświatowego. Związkowcy przyjęli stanowiska dotyczące płac i ochrony miejsc pracy. Poniżej:

Stanowisko nr 1

Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania  NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk ws wynagrodzenia w oświacie

Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność Dolny Śląsk stanowczo protestuje przeciwko stale pogarszającym się warunkom wynagrodzenia  pracowników placówek oświatowych. Środki przewidziane w projekcie ustawy budżetowej na 2017 rok spowodują relatywny spadek wynagrodzenia tej grupy zawodowej w porównaniu do średniego wynagrodzenia w sferze budżetowej.

Uznajemy za niezbędne rozpoczęcie rzetelnych rozmów, które pozwolą zmienić ten stan rzeczy. Od 2012 roku „Solidarność” wnioskuje o podwyżki dla pracowników placówek oświatowych. Domagamy się 30% wzrostu wynagrodzeń oraz rzeczywistej likwidacji tzw. godzin karcianych.

Stanowisko nr 2

Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność Dolny Śląsk podzielając obawy środowiska wobec zapowiedzianej reformy w oświacie postuluje:

1. Przeprowadzenie audytu struktury zatrudniania przed wprowadzeniem reformy i przedstawienie prognozowanych zmian po jej wdrożeniu.
  2. Analizę zabezpieczenia środków finansowych związanych z wdrażaniem reformy, tak by nie odbyła się ona kosztem pracowników oświaty.
  3. Przedstawienie do końca 2016 roku propozycji konkretnych działań osłonowych dla tracących pracę.

jw

foto Janusz Wolniak