Banner

35 lat temu narodziła się Solidarność

 

  1. To już 35 lat jak Solidarność zakorzeniła się w polską rzeczywistość. Bez jej narodzin trudno sobie byłoby wyobrazić dzisiejszą Polskę i nasze Miasto Wrocław.
  2. Tablica przez zajezdnią autobusową przy ulicy Grabiszyńskiej przypomina początek strajku i wspaniałe zwycięstwo ludzi Solidarności. Czerwony autobus cofa nas na ulice Wrocławia do 1980 i 81 roku.
  3. Karnawał Solidarności trwał w najlepsze. Miasto oklejone były setkami plakatów, ulotek. W wielu miejscach wisiały narodowe flagi.
  4. Nie wiedzieliśmy wtedy, że wraz z podpisaniem Porozumień Sierpniowych władza rozpoczęła jednocześnie przygotowania do zdławienia Solidarności.
  5. W Lokomotywowni na Tarnogaju w październiku 80 roku odbyła się głodówka kolejarzy. Wśród protestujących był ks. Stanisław Orzechowski. Oni walczyli o prawo do założenia związku i godne życie.
  6. Do związku Solidarność ludzie wstępowali masowo. We wszystkich branżach powstawały nowe struktury. Studenci też przełamywali monopol SZSP, zakładając NZS (Niezależne Zrzeszenie Studentów). W 1981 roku dwa razy strajkowali, najpierw walcząc o samą rejestrację organizacji, a później o swoją niezależność.
  7. We Wrocławiu podobnie jak w kilku innych miastach w Polsce odbył się Marsz w Obronie Więźniów Politycznych. Tysiące ludzi przeszło ulicami miasta, żądając uwolnienia aresztowanych przywódców KPN-u.
  8. Siedziba Solidarności mieściła się najpierw na pl. Czerwonym, a później na ul. Mazowieckiej. Tam też odbył się ogromny wiec, na który przyszły niezliczone tłumy wrocławian, kiedy do stolicy Dolnego Śląska przyjechał Lech Wałęsa.
  9. We Wrocławiu gościli najważniejsi ludzie związani z ówczesną opozycją demokratyczną.
  10. Po ulicach Wrocławia jeździła Nyska Solidarności, nadając audycje niezależnego Radia i rozwożąc ulotki. W październiku 81 roku Nyska wraz z całą obsługą została aresztowana. Wtedy omal nie doszło burzliwych zamieszek. Władza nieustannie prowokowała i próbowała wykazać, że przez Solidarność jest chaos i problemy z zaopatrzeniem w podstawowe towary.
  11. Na murach pojawiły się plakaty i napisy „DTV ŁŻE JAK ŁGAŁ” i tym podobne. Ludzie nie wierzyli oficjalnej propagandzie.
  12. Solidarność miała wspaniałych i odważnych liderów. Zostali oni wyłonieni w demokratycznych wyborach. Tysiące z nich zostało później internowanych, wielu ukrywało się, a niektórzy zostali zmuszeni do emigracji.
  13. Takie nazwiska jak Władysław Frasyniuk, Piotr Bednarz, Józef Pinior i Kornel Morawiecki są już dzisiaj częścią naszej najnowszej historii Polski.
  14. Kościół na czele, którego stał wówczas kardynał Henryk Gulbinowicz był wielkim wsparciem dla Solidarności, o czym również można było się przekonać, kiedy wprowadzono stan wojenny.
  15. Od sierpnia 80 do grudnia 81, i aż do 1989 roku nasze miasto nazywano Twierdzą Wrocław. Tu działali ludzie odważni i niezłomni, walczący do końca z totalitarną władzą. Wtedy byliśmy my i oni. Świat był czarno-biały, ale znak Solidarności raził swoją czerwienią i zapowiedzią zwycięstwa i nadejścia wolności.

 

Janusz Wolniak

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy