Banner

30 LAT PÓŹNIEJ (2010)

W dniach 26 – 30 sierpnia 2010 roku we Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z trzydziestą rocznicą powstania NSZZ „Solidarność” na Dolnym Śląsku.
Obchody miały charakter wyjątkowo uroczysty. Już w pierwszym dniu, 26 sierpnia podczas posiedzenia Zarządu Regionu w Sali Wielkiej Wrocławskiego Ratusza, na które zaproszeni zostali wszyscy szefowie Dolnośląskiej Solidarności, w podniosłej atmosferze wręczono im medale Zawsze Solidarni. Dziękowano obrońcom Solidarności w stanie wojennym oraz tysiącom, często bezimiennych, działaczy pracujących na co dzień dla dobra ludzi pracy. Pamiętano o wspaniałej postawie Kościoła z ks. Kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem na czele.
Wojewoda Dolnośląski w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżami Kawalerskimi zasłużonych związkowców.
Dla upamiętnienia strajku sprzed 30 lat, o godzinie 12.00, na 2 minuty zostały zatrzymane wrocławskie tramwaje i rozległy się w całym mieście syreny alarmowe.
Jak przystało na 30-te narodziny, obchodzono je z radością i entuzjazmem. Na wrocławskim Rynku z fantazją i niebywałą energią zaprezentowała się Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz Orkiestra Śląskiego Okręgu Wojskowego, która przy aplauzie zgromadzonych gości i mieszkańców naszego miasta zaprezentowała znane utwory muzyczne.
W godzinach wieczornych odbyła się prezentacja multimedialnego programu fontanny przy Hali Stulecia, poświęcona tematyce solidarnościowej i połączona z pokazem sztucznych ogni. Oglądany z tarasu pokaz rzeczywiście robił wrażenie, niezapomniane!
W drugim dniu obchodów na Placu Społecznym nastąpiło otwarcie wystawy „Solidarny Wrocław”. Zwiedzanie otwiera obejrzenie wstrząsającego filmu w formacie 3D z tamtych wydarzeń. Wystawa przypomina szarą rzeczywistość naszego kraju w latach 80, są chwile budzące współczucie, czasem gniew, a nade wszystko podziw dla odwagi ludzi. Jednym z wielu eksponatów jest wypożyczony od członka naszego wydziału, autentyczny, działający mikrofon , którego używano w komitecie PZPR.
O godz. 16 w zajezdni na ul. Grabiszyńskiej, gdzie narodziła się wrocławska Solidarność, odbył się koncert “Legendy Rocka” z udziałem zespołu Strachy na Lachy, Perfectu, Dżemu, Lecha Janerki. W strugach ulewnego, chwilami deszczu, rockowa muzyka rozgrzewała rozbawioną widownię. Zaskoczeniem była świetna znajomość tekstów tamtych piosenek przez młodzież.
W sobotę w Operze Wrocławskiej odbył się uroczysty koncert z udziałem artystów, w trakcie którego zostały wręczone odznaczenia wielu, szczególnie zasłużonym działaczom naszego związku. Miłym akcentem było przyjęcie działaczy związkowych z zaprzyjaźnionego Wiesbaden.
W ostatnim dniu obchodów w zajezdni Grabiszyńskiej odbyła się Msza Święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem Jego Eminencji ks. kardynała Henryka Gulbinowicza. Homilię wygłosił ks. Mirosław Drzewiecki. Podkreślał jak bardzo, w imię Chrystusa, niemożliwe staje się możliwe.
Honorowym gościem uroczystości był przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.
Mszę Świętą poprzedził okolicznościowy koncert licealistów „Wrocławska młodzież dolnośląskiej „Solidarności”. Brawurowe wykonanie wzruszających piosenek budziło ogromne emocje. Koncert znakomicie wpisuje się w atmosferę wspomnień tamtych dni.
Fragmenty można obejrzeć:

Wartym podkreślenia jest fakt, że wrocławskie obchody rocznicowe odbyły się godnie, na wysokim poziomie i za to należą się słowa uznania władzom związkowym naszego regionu.
Elżbieta Salamon Delegat UWr na WZD Członek RKR

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy